| Luizaaa a întrebat:

Am urcat un video pe YouTube și am primit mesaj "copyright claim" si ca a fost blocat, dar l-am pus și pe Facebook și unii spun că l-au văzut.
Întrebarea este: Ce de va întâmpla? Îmi vor bloca canalul? Totuși am pus toate link-urile in descriere și am spus că toate creditele merg la autori.
Help!
https://youtu.be/8CP6l_dA1Yk

7 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Vei putea posta pe canalul tău în continuare. Tu mai poți să te uiți pe canalul tău, la clip, sunt niște opțiuni din câte îmi amintesc și poate reușești să îl deblochezi(trimițând și un mail către ei). Ăștia de pe Youtube blochează unele video-uri destul de ușor și de asemenea sunt unii ce nu acceptă să apară muzica lor pe alte video-uri. Dacă era nightcore, puțin probabil să fie asta cauza. Dacă video-ul avea secvențe din ceva, gen un anime, e clar că e blocat din cauza anime-ului respectiv a cărui drepturi de autor îți interzice să postezi secvențe din ele. Ce poți face e să editezi puțin imaginea, sunetul și așa clipul tău va avea o probabilitate mai mică ca să fie blocat. Baftă.

| Luizaaa explică (pentru T0T):

Am postat un videoclip speed drawing in care am ales câteva melodii și am primit copyright claim pentru una dintre melodiile, aceea fiind Nightcore, dar in mesaj era pentru melodia originala, dar eu nu am folodit-o. Este o diferența între copyright Strike și copyright claim? Am auzit că la 3 mesaje îți blochează contul.

| lpavel a răspuns:

Da, nu vei mai putea posta pe Youtube vreo 6 luni!

| Luizaaa explică (pentru lpavel):

Doar asta? Și nu pot face nimic în legătură cu asta? Mai ales că melodia nu e originala, este versiunea Nightcore...

| lpavel a răspuns (pentru Luizaaa):

Nu mai poti face nimic! Fapta e consumata...

| VIOLETMOV a răspuns:

Cum se numeste canalul tau de YouTube si cum se numea acel video?

| Luizaaa explică (pentru VIOLETMOV):

Pai numele meu Luiza Elena este un canal in care postez desenele făcute de mine, dar videoclipul l-am șters...