| lola a întrebat:

Am vazut candva o intrebare interesanta pe un forum : Daca azi sunt zero grade, si maine e de doua ori mai frig, cat de frig va fi maine?

Răspuns Câştigător
cami
| cami a răspuns:

Eu nu cred ca vor fi tot 0. Vremea nu tine cont de matematica.

11 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Poate fi -1 grad.

| asya a răspuns:

Matematic 0 grade... iar din pct de vedere meteorologic cred ca o sa inghetam de frig!

| asya a răspuns:

@Andym e de 2 ori mai frig maine...nu are cum sa fie 18 grade...caci la 18 grade este mai cald decat la 0!

| barbyr0z.ex.fantadelamaye a răspuns:

O sa fie de 2 ori mai frig si gata!big grin

| lola explică:

De fapt cred ca mai corect ar fi "cate grade o sa fie maine?"
scuzatibig grin

| ΔH a răspuns:

18grade.
transformi 0 grade celsius in grade farenfaid, apoi inmultesti cu 2, apoi transformi iar in grade celsius.

| anda_1885 a răspuns:

0*C = 273, 15K
273, 15K x 2=546, 3 K
546, 3 K = 2*C
nota: * = grade
K = uniattea de masura a temperaturii in sistemul international

| anda_1885 a răspuns:

Nu tine de matematica ci de fizic ( fizic de a 7-a)

| nimeni_3927 a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot 0 cred straight face orice numar inmultesti cu 0, iti da... 0

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca intrebarea vazuta de tine pe forum a fost formulata exact asa cum ai reprodus-o., atunci :
1/ te-ai pripit cand ai caracterizat-o (intrebarea) ca fiind interesanta.
2/ intrebarea in cauza este cu desavarsire idioata; nu pot spune acelasi lucru si despre autorul ei care poate fi doar un... nestiutor(asta. ca sa nu utilizez antonimul adjectivului destept )
3/ iata acum si explicatia : notiunile "caldura" si "frig" nu au unitati de masura! ceeace se masoara in grade (Celsius, Fahrenheit sau Kelvin) -cu referire la cele 2 notiuni-. este TEMPERATURA!