| anonim_4396 a întrebat:

Am văzut la magazin și prin piețe persoane ce purtau galosi, saboți, papuci de casa. E o moda asta? Sau este rezultatul pandemiei? (sărăcia)? nu critic, sunt doar curios dacă a-ți sesizat și voi același lucru happy

Răspuns Câştigător
| Lety20 a răspuns:

Am auzit că is la modă așa gen de încălțăminte dar nu credeam până n-am văzut în magazinul online dintr-un grup din Facebook.
Am cumpărat de la ei anul trecut și nu era așa gen de papuci. Au apărut anul acesta.

| anonim_4396 explică (pentru Lety20):

Ce tare! Măști purtam, papuci de "doctori" purtam, mai ne lipsește halatul și aia e laughing medici undercouver big grin

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Galos = incaltaminte care se poarta peste alta incaltaminte si este de cauciuc. Eu n-am vazut pe nimeni purtand asa ceva, astazi. Pe vremuri erau la moda.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Https://elareducere.ro/......rime-38-45

Eu am văzut azi vreo 3 persoane, o persoana la magazin, și celalalte în piață, ori unii au înnebunit, ori o fi de la sărăcie. M-am mirat puțin când am văzut. Eu nu as putea sa port asa ceva sincer. La ce vremuri trăim, sincer eu nu mai sunt asa de "mișcat" de cum se manifesta unii, văzusem oameni ce efectiv păreau nebuni, li se spunea clar sa stea la rand și nu pricepeau. Nici eu nu sunt bogat, chiar deloc, dar zic asa ca, idee.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Un magazin condus de un agramat nu poate sa fie masura lucrurilor. In DEX scrie clar: incaltaminte din cauciuc care se poarta peste incaltamintea din piele. Citeste! https://bit.ly/3o39blo
Aia sunt ce altadata se numeau "tornati" sau "turnati" imblaniti. Nici eu nu sunt bogat dar nici sarac. reusesc sa pun, lunar, ceva deoparte. Dar aici (zona mea din Ardeal) se merge la magazin cu asa ceva. Sunt foarte caldurosi.