| Bondarel99 a întrebat:

Am vazut o stire care m-a bulversat. Voi ati fi de acord sa se predea in scolile din Romania in cifre arabe?

14 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

Da' cum ar fi dacă s-ar preda în alea romane? Atunci să vezi!
Am crezut că nu-ți pică nimeni în plasă...laughing
Asta-i ca aia cu hidrogenul în apă laughing

| RAY a răspuns:

Daca asta hotareste mutti Merkel asta va vei, nebuna aia daca va baga si limba araba in UE

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Aaa... Bondarel?
In scolile din Romania se folosesc 95% cifrele arabe, de mult timp.
Cifrele romane se explica doar in cateva lectii, cat sa le putem transforma si pe ele in cifre arabe.

| Bondarel99 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Shhhht

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Bondarel99):

De ce?

| Bondarel99 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Se supara iLuis ca nu o sa ma injure nimeni.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Bondarel99):

Era o traditie legata de asta?

| SilentRain a răspuns:

Dacă suntem în România... ce treaba avem noi cu cifrele arabilor
As fii de-acord sa se predea cursuri de dezvoltare personala

| NLS a răspuns:

Eu as dori cifre indiene mai bine.

| Bondarel99 explică (pentru NLS):

Cum ar arata orele de mate atunci? Desi de la liceu (si mai ales la facultate) nu se mai folosesc cifre laughing

| RobertMoon a răspuns:

Tu cred că nu cunoști denumirea cifrelor, și de aici ai clocit întrebarea asta idioata.

| Bondarel99 explică (pentru RobertMoon):

Asa e, ai dreptate. Multumesc pentru remarca.

| TristanTzara a răspuns:

În România ar trebui să se predea numai cifrele românești; la engleză poate și alea aglofone.

| Horus35 a răspuns:

Poftim? Ce să se predea în cifre arabe, Limba română? Sau de ce este atât de șocant?