| nooneishereboo a întrebat:

Am visat multe picioare amputate ale unor straini la mine in dulap. Erau albe, de diferite marimi si reci la atingere.
Chestia ciudata e faptul ca hainele din dulap in vis, erau la fel de dezordonate ca in viata reala.
M-am trezit speriata si confuza.
Ma intreb, oare ce inseamna?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mă bucur că am putut ajuta puțin. Te rog funda.

7 răspunsuri:
| Emazio a răspuns:

Ce semnifica pentru tine piciorul, fuga, lovitura, trecerea timpului?
Fiecare element are o simbolistica, trebuie sa te gandesti la ce te duce cu gandul fiecare element din vin.
Ma gandesc ca sunt amputate pentru ca nu mai pot fugi. Daca chiar te intereseaza poti cauta interpretarea viselor de Freud sa intelegi cum sa iti analizezi visele.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiecare on are simbolistica lui personală atunci când visează.
Astfel, foarte pe scurt, picioarele sunt de multe ori simboluri ale organelor sexuale masculine. Dar să nu exagerăm ca Freud, care vedea sexul peste tot.
Altfel visul are caracter de coșmar, picioarele amputate sugerânf boală, accidente, suferința handicapatului.
Mi se pare semnficativ faptul că erau mai multe. nu putea fi ignorate. și că erau ascunse în dulap, deci se referă la aspecte intime din viața dtale, legate de relațiile cu mai multe persoane.
Ca să poți analiza singur visul, să vezi ce semnificație are exact pentru dta, încearcă să îți amintești când și unde ai văzut un picior amputat, ce ai simțit atunci, exact gândurile dtale de atunci. Scrie visul pe hârtie și încearcă să îți amintești detalii, pune tot timpul întrebarea de ce, și o a să observi treptat cum funcționează creierul tău, ce anume te impresionează, te influențează și determină modul cum reacționezi și acționezi.

| nooneishereboo explică (pentru sadrian46):

Acum că mă gândesc mai bine cred că ai dreptate, într-un fel.
Nu am văzut niciodată un picior amputat în viața reală, în vis m-am speriat foarte tare când le-am văzut. Nu mă pricep să descopăr semnificațiile viselor. Dar faptul că ai spus că de obicei picioarele semnifică organele sexuale masculine, cred că se referă la faptul că am refuzat mulți bărbați în viață. Acum totul are sens, mersi...

| sadrian46 a răspuns (pentru nooneishereboo):

Mă bucur că am putut ajuta puțin. Te rog funda.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Că ar fi cazul să-ți faci curat în dulap.

| Bizon95 a răspuns:

Ai un "foot fetish" nedescoperit

acum serios, visele nu inseamna nimic, decat daca te crezi psychic tongue

| Sonia822 a răspuns:

In subconstient te simti vinovata cumva pentru ca e dezordine in dulap, dar totusi ti-e lene si vor mai sta asa putin? tongue Ai vrut sa ajungi undeva si din diverse motive, in functie de context, nu ai reusit sa ajungi? Ti-e frica de boala diabetica, sau cunosti un caz? Ai trecut recent printr-un spital si te-a impresionat acolo ceva? Ti-e frica sa nu te depaseasca cineva intr-o speta, sau iti pare rau pentru nereusita cuiva? Explicatii pot fi multe. Uneori se intampla lucruri fara legatura directa cu visul De exemplu, poate sa ti se rupa o masea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Visele nu inseamna la fel pentru toti oamenii.
Cine stie ce ti s-a intamplat sau ce film ai vazut mai demult, sau vreo reclama. si creierul tau a luat din context si si-a facut singur poveste.