| MorcovMajestic a întrebat:

Americanii au multe emisiuni cu judecatori care dau sentinte si amezi si prostii.
Sunt cazuri reale? Chiar ajunge cineva la judecator pentru ca a trecut pe rosu? SI de ce nu a fost preluat si in Romania formatul asta de emisiune?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, asa functioneaza sistemul in SUA, politia nu da direct amenzi in trafic ci iti da o citatie si un judecator hotaraste amenda / sentinta.

ce sa preia Romania daca la noi nu e asa sistemul, si noi oricum facem praf orice format tv preluat

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

laughing asta ce i-ai dat raspuns cistigator bate cimpii la greu,ori cine stie ce auzi el la radio sant,sau stii cum is unia,vad ceva si pricep in gura laughing
Deci in America politia iti da amenda direct in mina laughing atunci cand te opreste.
Sint cazuri in care nu iti da amenda,te trimite direct la judecator,depinde de sitiatie,de tine,ce istorie ai(cazier)

Deci alea da,is cazuri reale, pentru ca unia de astia mai batuti in cap, gen aia de culoare sau mai stiu eu ce altii cu pasarele, cred ca ei nu au gresit, asa ca aleg sa mearga la judecator.

In America primesti amenda de la politistul ce te opreste, iar tu ai 3 optiuni :
-Platesti amenda
-Nu platesti amenda deloc
-Mergi la judecator sa spui aluia povesti

Optiunile astea le ai.De regula un om normal la cap plateste amenda,pentru ca nu iti da politia tie amenda aiurea,dar unia cum am zis,de astia in general care is tot timpul nemultumiti de ceva,care se dau loviti,ca ei merita de toate fara sa faca nimic,aia se duc la judecator.
Deci daca treci pe rosu,te vede politistu,te opreste,iti da amenda,aia e tot.
Tu "crezi"ca ai trecut pe verde laughing asa de dus cu capu esti, o sa spui : vai am trecut pe verde laughing asa ca nu-i platesti amenda si la o data ce scrie pe acea amenda,in caz ca nu platesti te prezinti la judecator si spui aluia ca ai trecut pe verde.
Daca nu ai dovada,gen o filmare ceva,daca ai camera ar fi bine,aia e dovada ca ai trecut pe verde.
In rest este cuvintul tau impotriva politistului,iar ala reprezinta legea,deci slabe sanse sa nu zic nici una sa te ierte judecatorul.

Mai sunt chestii,asa hazlii,cand te duci si spui domle,am trecut pe rosu dar is pirlit,rupt in fund,is certat cu munca laughing nu am bani sa platesc,nu am cazier bla bla,depinde cit de funny povestesti,in cazu asta daca judecatorul este bine dispus,iti poate anula amenda,ori sa te lase sa platesti altadata.

Emisiunile alea is selectate,doara alea care is comice,ori scandalagii care se duc la judecator,cum la popor place scandalu,birfa,emisiunile is cautate de aia accepta toti aia si judecator si care mai participa,fac aia bani laughing judecatorul poate si el primi ceva malai,sau isi face reclama,eventual daca e cinstit poate ramane in functie mai multe mandate,pentru ca judecatorul aici,este ales de oameni.

Deci fara sa verifici,fara sa ai habar,dai ca raspuns bun,ori iei de bun un raspuns total aiurea,total gresit a lui suntserios pfff cum le mai plac unora sa se bage in sama aiurea laughing

Uite eu am luat o amenda direct de la un politist,pentru viteza,mi-a dat amenda,am platito si aia a fost tot.
Puteam sa nu platesc,mergeam la judecator sa zic ce anume? Ce dovada asa fi avut, ori ce basme as fi putut sa zic judecatorului?
Politistu avea dovada, avea inregistrarea de la radar, eu ce as fi avut?

Am zis sa zic, sa nu spui ca si eu am auzit la mai stiu eu ce radar, deci ce zic e din experienta si din ce spune legea aici.

| ionur a răspuns:

Aicia e România nu America și nici alte țări străine.