| Dragosdoar a întrebat:

Aparent,oamenii cred ca o petarda facuta In laborator ( covid-19) Isi va termina treaba in 2022 laughing
Eu nu mai cred chestia asta,de fapt nu vreau sa-mi fac sperante prea dulci, ca mi-as dori si eu sa fiu optimist. Treaba e ca noi nu cunoastem originile virusului, deci nu putem anticipa corect evolutia acestuia.
Voi ce credeti? Se va termina pandemia in 2022?

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cred ca o petarda facuta In laborator ( covid-19).
Fake news, teoria conspirației.
Treaba e ca noi nu cunoastem originile virusului, deci nu putem anticipa corect evolutia acestuia. Prostioară.
Se va termina pandemia in 2022? Nu, dar se va diminua datorită vaccinării în masă.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Legat de prima parte... nu imi dau cu parerea.

Legat de a doua parte, probabil ca nu o sa se termine nici in 2022.

| Mosotti a răspuns:

Nu e facuta in nici un laborator, nu am fi in stare sa facem asa ceva, cand noi nu stim mare lucru despre om, sa faci tu un virus care sa stie ce sa faca in anume mod si precis.
A venit de la animalele alea din pietele chinezesti, unde ti le taia in fata ta, si era o lipsa de igiena crasa.

Pandemia nu se termina in 2022, insa vor fi din ce in ce mai multi imunizati, si natural si vaccinati, asa ca nu va mai prezenta asa o mare problema treaba, in sensul asta se zice ca s-ar termina, o sa fie ca o gripa pe care nu o mai iei in seama.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Indiferent de origine, nu o sa se termine nimic in 2022. E o gripa mai a naibii. In unele cazuri, cu MULT MAI A NAIBII. Am scapat de gripa? Nu, revine sezonier, iar vaccinul te ajuta sa treci mai usor peste ea. Asa si cu Covidul.
@Mosotti: Tovarase, aberezi big time. Nu bag mina in foc ca ar fi facut de om, desi la cum a evoluat situatia informational vorbind, e FOARTE PROBABIL. Uite, lecturi ajutatoare:

1. https://nypost.com/......ted-covid/
2. https://www.the-sun.com/......-lab-leak/
3. https://www.scientificamerican.com/article/is-it-possible-to-enginee/
4. https://eng.the-liberty.com/2020/8164/

| relian a răspuns:

Nu cunoastem originile virusului? Da cine a spus ca ar fi virus?laughing eu din cate am citit si am vazut la stiri,FDA si cu Fauci,asta in America au spus ca nimeni niciodata na izolat,deci nu au vazut un astfel de virus.
Deci despre ce virus vorbesti? Orice animal ca este macro,ori microscopic,poate fi monitorizat,asta daca il poti vedea.

Se monitorizeaza daca ai auzit polen,bacterii,ciuperci.
Daca ai pe telefon un canal de ala gen meteo o sa vezi ca se monitorizeaza si raceala,gripa,dar cum? Nu ca vad aia virusi,ori alte animaluri,oamenii raporteaza.
Deci esti bolnav,apesi acolo,dai clik,ala te baga la numar si stie in ce zona esti,cam asta este monitorizarea acestor virusuri,nu ca ii vede careva.

Bacteriile,ciupercile se vad,se numara,se stie cam ce populatii sunt,deci poti sa dai un estimat ca timp,stiind cam la ce prag trebuie sa fie in mod normal o populatie de bacterii,se vede daca este f mult peste.
La virusuri de ce nu se fac de astea? Pt ca nu-i vede nimeni laughing deci nu ai cum sa stii daca o populate de virusuri ar fi mare ori mica,sa poti spune -da populatia este in scadere, ne asteptam ca in X luni sa revina in limite.

Spui asta cand stii, cand vezi ceva.

Partea cu laboratorul, as intreba, cum poti face ceva in laborator daca nul vezi? Sa faci ce? Petrade da se fac, dar din parf de pusca laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe scurt: nu.

Pandemia will be continued.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În 2024 poate (sa speram ) eu unul nu cred ca o sa scăpăm prea ușor de aceasta infecție pe care unii o numesc gripa, las'o in colo ca am avut și eu multe îmbolnăviri de gripa, dar niciuna sa îmi ucidă mama și sa ma atinteasca la pat 5 zile. Nu cred ca o sa scăpăm prea curând acest virus, da, unii vom deveni imuni după un timp, dar, de altfel foarte mulți vor fi răpuși, am văzut fete de 20 de ani care au murit de covid, și erau sănătoase, pur și simplu i-a cedat organismul. Nu toți ii facem fata. O mânca rahat și mass media cu cifrele lor, cert este ca este deosebit de grav acest virus, și poate răpune pe oricine, chiar și cu cele 3 doze de vaccin.

| Dragosdoar explică (pentru anonim_4396):

DA, mai ales ca in ziua de astazi noi nu mai tinem cont de deficitul de nutrienti esentiali corpului nostru pentru a combate virozele respiratorii. Gen vitamina d3 (stam prea mult in case), zinc sau magneziu. Bagam vitamina C cu pumnul (e buna ptru toate, vorba aia) si uitam de celelalte.
eu pana acum nici nu prea m-am ferit, am baut si dupa mama cat a fost bolnava la pat si n-am luat niciun covid,. Iau vitamina d3, magneziu si zinc si buri, cu grija bine inteles, sa nu fac exces si cred ca astea m-au tinut departe de covid

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dragosdoar):

Ajuta putin, dar mai mult sistemul tău imunitar te-o ajutat, asta e stabilit de genetica. În viata de ceea ce te temi nu scapi. Am fost fotbalist, si am avut zeci de îmbolnăviri de gripa, dar nici una nu s-a comparat cu aceasta infecție. Sunt șocat ca taică-meu vitreg o băut un pahar de țuică și imediat și-o revenit, doar ii curgea puțin nasul.pe mine ma atintit la pat, și pe maica-mea a răpuso.Sincer m-am împăcat cu moartea ei, am văzut ca mor tineri de 20 de ani sănătoși, maica-mea era foarte bolnava și in vârstă, si consuma mult alcool pe lângă ce avea un diabet grav.
Este strict vorba de selecția naturala, unii supraviețuiesc, unii mor și cu 3 doze de vaccin, și cu 10.