| anonim_4396 a întrebat:

Ar putea exista o lume idealista? nu e oare doar o fantezie? de unde stim ce e bine,ce nu e bine? ce e moral, ce nu e moral?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lumea "idealista" e lumea in care traim. Dar majoritatea suntem intr-o energie prea joasã sa ne dam seama.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Avem nevoie de o lista cu reguli care sa le urmam orbeste? asta ar insemna idealismul

16 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Eu cred că nu, o lume ideală e o utopia, iar utopia și distopia au același lucru în comun creareq unei lumii "ideale" prin intermediu unei dictaturi.

| Plato a răspuns:

Asa cum tocmai ti-am spus, se bazeaza pe ideea de "fulfilment", pe care a creat-o Platon.
"Lumea idealista" e aceea in care oamenii traiesc in fulfilment.
https://www.sauurabhh.com/platos-4-ideas-on-making-life-fulfilled/

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Acele 4 idealuri nu poate include diversitatea umana a tuturor indivizilor

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Ar putea exista! Adică așa cred.

| RAY a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Te ai grabit sa raspunzi, raspunde la intrebari

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru RAY):

Ohh, fie! sad

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Ar putea exista o lume idealista?
Ar putea, presupun!
nu e oare doar o fantezie?
thinking Bună întrebare!
de unde stim ce e bine, ce nu e bine? ce e moral, ce nu e moral?
Cred că e de vină „intuiția" în 99% din cazuri, dar nu sunt sigură!

| chuckmanson a răspuns:

1.Poate în Universul ăsta nu, dar dacă există un Univers ciclic sau un multivers, poate avem norocul ca unul din ele să existe o lume complet perfectă. Poate! Platon credea că există o lume a formelor unde totul este perfect și că ceea ce vedem aici este doar o umbră.
2.Nu știu.
3.Moralitatea e ceva integrat în natura umană. De aceea armatele și-au instruit mereu soldații în așa fel încât să creadă că inamicul nu merită să trăiască, fie pentru că nu are aceeași religie ca ei, că este un capitalist josnic, că ne vrea țara și resursele, că sunt niște sălbatici etc., pe scurt încercând să dezumanizeze inamicul și cu toate astea cred că soldații sunt categoria de oameni cu cea mai mare rată de stres post traumatic și au rate mari de sinucidere.
4.Moral e ceea ce ne face fericiți și sănătoși pe toți și care nu rănește pe nimeni. Ceva imoral este opusul.

| RAY a răspuns (pentru chuckmanson):

Uite un exemplu =e imoral sa experimentezi sexul?

| chuckmanson a răspuns (pentru RAY):

Nu. De ce ar fi? Este imoral să abuzezi pe cineva sexual, să șantajezi pe cineva pentru a îți oferi sex, să manipulezi sau abuzezi emoțional persoana cu care întreții relații sexuale etc., dar sexul care nu duce la contactarea de boli cu transmitere sexuală sau la sarcini nedorite nu are de ce să fie imoral. Mai departe ce cred unii gen sex înainte de căsătorie sau sex gay/lesbi etc. depind de cultură religie etc. Atata timp cât nimeni nu e rănit, fiecare poate face sex cu cine vrea și cum vrea. Mă rog, atat timp cat partenerul e de aceeași maturitate mentală ca tine și de preferat de varstă legală. Mă rog, eu spun asta deși am 17 ani și iubita mea 18laughinglaughing

| RAY a răspuns (pentru chuckmanson):

De unde stii ca Atata timp cât nimeni nu e rănit, fiecare poate face sex cu cine vrea și cum vrea? nu e asta anarhie? nu trebuie sa urmam niste reguli?

| chuckmanson a răspuns (pentru RAY):

Ok, astea sunt regulile. Nimeni să nu pățească nimic. Regula generală. Mai departe oamenii pot decide ce reguli să urmeze în relația lor. Anarhie ar fi să mă duc eu și să dezbrac și violez eu toate fetele pe care le găsesc pe stradă.

| RAY a răspuns (pentru chuckmanson):

De ce sa Nimeni să nu pățească nimic, cine hotareste asta, istoria ne demonstreaza ca mereu ne am inselat de ceea ce credeam, azi oare nu ne inselam? am citit despre realism acum

Idealiștii pornesc de la ideea de bază conform căreia natura omului este inerent bună, și deci oamenii sunt înclinați să-și ajute semenii

vs

Realiștii consideră că oamenii sunt egoiști, înșelători și creduli, iar existența umană, în starea ei naturală, este „singuratică, săracă, neplacută, sălbatică și scurtă"

ce parere ai?

| chuckmanson a răspuns (pentru RAY):

„Idealiștii pornesc de la ideea de bază conform căreia natura omului este inerent bună, și deci oamenii sunt înclinați să-și ajute semenii„
Sunt de partea idealiștilor. Nici nu i-aș numi pe cei care cred poziția opusă realiști, pentru că ideea lor nu e una realistă, e pesimistă. Cum am mai spus moralitatea e ceva integrat în natura umană. De aceea armatele și-au instruit mereu soldații în așa fel încât să creadă că inamicul nu merită să trăiască, fie pentru că nu are aceeași religie ca ei, că este un capitalist josnic, că ne vrea țara și resursele, că sunt niște sălbatici etc., pe scurt încercând să dezumanizeze inamicul și cu toate astea cred că soldații sunt categoria de oameni cu cea mai mare rată de stres post traumatic și au rate mari de sinucidere.

| RAY a răspuns (pentru chuckmanson):

Si eu credeam candva ca natura omului este inerent bună, și deci oamenii sunt înclinați să-și ajute semeni dar acum numai cred asta,nu toti sunt buni, nu toti sunt rai, depinde de fiecare, asta e natura umana, starea bestiei https://ro.wikipedia.org/wiki/Mizantropie