| Laly_4113 a întrebat:

Are cineva aceeasi problema? NU exista zi in care sa nu ma cert cu mama si m-am cam saturat la fiecare chestie, bum se enerveaza.SI la cel mai marunt lucru:daca nu pun o geaca pe umeras incepe sa tipe si tip si eu.Pai ba imi zice sa nu mai comentez, ba ca de ce tac, pai ce vrea sa tac sau sa zic.Sau atunci cand o enervez nu o fac intentionat chiar nu am intentia sa o enervez.CUm sa fac sa nu ne mai certam?

Răspuns Câştigător
| Miha a răspuns:

Si mie mi se intamplahappy
dar cand imi zice ceva fac ce imi spune ea si suntem aman2 fericitebig grin
de obicei imi baga replica:esti fata! numai face dezordine!
laughingma scoate din pepeni mereu cu chestia asta... dar incerc so no bag in seama si sa fac ce imi spune eahappycred ca orice mama a avut genul asta de ''discutie''happy

5 răspunsuri:
| Contrast a răspuns:

Nu poti cauta solutii pana nu cunosti problema cu adevarat, stai de vorba cu mama ta, explica-i ca esti destul de mare incat sa te trateze ca atare si spune-i ca tie chiar iti pasa de relatia dintre voi si ca tu la randul tau poti sa o intelegi, sa o sprijini si sa-i fii un suport moral la nevoie. Ceea ce e de la sine de inteles e faptul ca permanenta nemultumire a mamei tale nu este determinata de ceea ce faci tu sau nu faci, ci de cum se simte ea ca fiinta, ca sotie, ca mama. In momentul in care imaginea de sine are de suferit si ne pierdem increderea in noi insine, devenim irascibili uneori, ne simtim amenintati si ne aparam atacandu-i pe cei de langa noi, care de obicei ne sunt si cei dragi... E modalitatea noastra inconstienta de a spune ca e prea mult ceea ce trebuie sa purtam si ca avem nevoie deajutor, de suport, de intelegere... avem nevoie sa stim ca nu am ramas singuri, ca suntem suficient de buni, de apreciati, de valorosi asa cum suntem! Arata-i mamei tale ca ceea ce faci alaturi de ea conteaza, dar mai putin dar ca esti dispusa sa faci totul pentru ea, pentru voi.

| 16.laura.16 a răspuns:

Pai simplu: nu da curs discutiilor!
Daca ea tipa tu taci, daca ea se enerveaza tu cere-ti scuze.

| escroaca a răspuns:

Stiu cum e oh go on Las'o ca pe eahee hee, cum fac eu laughing blushing, o las acolo ca tzipe si o intreb : " Tu nu obosestiniciodata laughing"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea exista comunicare intre voi doua. Trebuie sa te apropii de ea, s-o cunosti/sa te cunoasca mai bine. Poate are multe probleme nestiute de tine pe cap, faptul ca ar dezvolta relatia dintre mama si fiica iar prinde bine. Oricum, mai presus de toata este mama ta si niciodata nu-ti va dori raul happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai incearca sa taci cand vorbeste ea, asa nu veti ajunge sa va certati.