| RAY a întrebat:

Are dreptul un controlor daca ai uitat sa validezi biletul sa te jigneasca in public?

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ii tragi una in bot sau plangere la RATM doar esti timisorean.

| RAY explică (pentru mgtow):

Pai ma gandeam sa fac si asta, jignit in public

| Drimmero a răspuns:

Nu,logic! Dar in Romania e legea junglei atat din partea lor cat si a calatorilor. E o mare prostie sa platesti calatoriile cand oricum se platesc bani din bugetul statului, bani publici pentru reabilitarea mijloacelor de transport, dovada ca se toaca bani din asa ceva. Eu unul nu am avut conflicte cu controlorii, m-au prins de 2 ori fara bilet si m-au iertat ca le-am vorbit frumos si m-au inteles ca pentru 2 statii parcurse rar cu astfel de mijloace nu isi merita efortul de platire. Au mai fost dati cand am fugit din autobuze cand i am vazut, oprind fix atunci in statie, dar asta se intampla acum ceva ani cand eram inca elev si circulam mai des.

| minrest a răspuns:

Nu, dreptul legal de a te insulta nu il are nimeni, orice ai fi facut. Iar controlorul nici nu e o autoritae publica, e un simplu angajat al unei companii.

| RAY explică (pentru minrest):

Pai si ce poti face? cand te jigneste in pulblic?

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Nu prea ai ce sa faci mare lucru; caci nu ai probe sa il dai in judecata, si nu e singur ca sa il bati. DACA platesti amenda, ai putea sa il reclami la RATT, fara probe. DAR daca ai refuzat sa te legitimezi, nu e corect sa mai ai si pretentii. Si mai poti sa il admonestezi in autobuz, cu glas tare; caci multi calatori iti vor da dreptate tie.

| RAY explică (pentru minrest):

Omule aveam bilet dar cum am urcat sa reprezit la mine am vrut sa validez nu m-a lasat

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Si sper ca ai refuzat sa te legitimezi, corect? Iar ei te-au insultat. Iar tu trebuia, cu calm si sigur pe tine, sa le explici cat sunt de nenorociti; ei nu te pot obliga sa te legitimezi. Aici, la Bucuresti, pleci de acasa pregatit pentru orice; dar e trist ca se intampla asta la Timisoara; ne place sa credem ca e un oras mai civilizat ca celelalte.

| RAY explică (pentru minrest):

Desigur ca da, ce sa le spun man ca numi datea voie sa ma dau jos din autobus, era tigan controrolu, era negru, nu e deloc civilizat man, i-am scris si lui robu cica imi scrie ca nu e ok, tramvaie din 1969 man,murdare,jegoase chiar, strazile de gunoaie,minzerie,oras civilizat, centru atat in rest, cu asta se lauda robu cu centru atat, cui sa explici man cand ma jignea, eu am avut si meningita si m-a facut nebun, necopt si chesti

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Man pari sa te fi recuperat complet; eu trageam nadejde ca oamenii sunt mai civilizati la voi, nu cladirile; ziceai si tu tare ce a facut, lumea te credea pe tine, mai ales ca e si tigan.

| RAY explică (pentru minrest):

E orasul plin de olteni si moldoveni si tigani

| Emma30555 a răspuns:

Probabil nici nu era controlor, poate era un excroc. Fa i reclamatie

| RAY explică (pentru Emma30555):

Era ca mai era cu cineva avea haine de la spt

| minrest a răspuns (pentru Emma30555):

Contradictie in termeni. Poti sa ii faci reclamatie doar daca e controlor adevarat; daca e controlor adevarat insa, nu il poti reclama ca fiind excroc.

| RAY explică (pentru minrest):

Apropo daca nu platesti amenda ce iti face primaria?

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Se mareste, si pana la urma statul prinde un moment sa o incaseze. Daca o platesti in 24 de ore, iesi mai ieftin; daca tot ti-au dat hartie, contesta amenda, chiar daca nu ai probe.

| RAY explică (pentru minrest):

Nu mi-a dat eram curios, statul prinde un moment gen iti retine din salar sa inteleg