| Floryn9 a întrebat:

Are tata un laptop si pe el ii apare pe butonul "F3 semnul de la Bluetooth" + inca un buton normal cu acelasi semn, dau pe el si nu se intampla nimic, ce-ar trebui sa fac ca sa vad daca ii functioneaza Bluetooth-ul?
Eu am un PC cu internet prin cablu si-am incercat azi sa-i pun netul si tatalui pe laptop si nu merge, am pus toate adresele si spune ca nu corespunde... puteti sa m-a ajutati?

Răspuns Câştigător
| AlexanderAdrian a răspuns:

Pai ca sa vezi daca-i functioneaza bluetooth-ul trebuie sa ai in primul rand driverul bluetooth instalat pe laptop, de obicei pe CD-ul de instalare e evident care e, daca nu se poate cauta pe net dupa modelul de laptop. In plus tot pe CD-ul cu driverele laptop-ului e o aplicatie, bluetooth-ul nu merge fara acea aplicatie care ajuta la trimiterea si primirea fisierelor si in ultima faza un telefon cu care sa experimentezi trimiterea de fisiere.

Intr-adevar apesi Fn si F3 si undeva in fata sau deasupra tastelor trebuie sa se aprinda un led in albastru.

Nu vad totusi de ce n-ar merge netul prin cablu daca ai pus IP-urile. Totusi in general nu e nevoie de IP-uri. Mai ales daca ai net de la UPC sau RDS nu trebuie decat sa dai tot pe automatic.

Daca ai net de la RDS prima data cand pui netul pe un calculator nou/placa noua de retea serverul te poate bloca si trebuie sa le dai telefon sa stie ca folosesti netul tot la locatia de instalare.

2 răspunsuri:
| Mediocre a răspuns:

Apesi Fn + F3

| Floryn9 explică (pentru Mediocre):

Am apasat dar nu merge, ce e de facut?