| Anonima54444 a întrebat:

Aș dori niște sfaturi! Am 19 ani, curând 20 și nu am avut nici un iubit până acum. Nu mă plâng de chestia asta, ci de faptul că de fiecare dată când un băiat a vrut să mă cunoască mai bine, l-am refuzat. La toți le-am găsit câte un defect. Știu că nu există perfecțiune, nici nu îmi doresc asta. Vreau doar un tip matur, care știe ce vrea, să se comporte cum trebuie, îmi doresc o relație serioasă, nu aventuri sau ceva de scurtă durată. Oare am asteptări prea mari?!

Mă întreb dacă o să fiu cu cineva vreodată! Toată lumea îmi spune că sunt de modă veche pentru că eu mai cred în relația aia în care el deschide ușa fetei, îi daruieste flori, o respectă etc. Să știți că NU m-am uitat la prea multe filme și nici nu am citit prea multe povesti! Dar așa vreau să fie relația mea. Nu am întâlnit încă nici un băiat pe placul meu.

Mă atrag tipii serioși, stabili, care știu să se comporte în societate. Mă dezgustă puștanii întreținuți de altcineva care se dau la toate fetele și cer atenție la tot pasul.

Poate pare ciudat, fiindcă am 19 ani și nu sunt cu capul în nori schimbând "iubiții" mai des ca șosetele, vorba aia! big grin Ce ziceți? O să găsesc și eu ceva pe placul meu în viața asta? Nu mă grăbesc, DOAR întreb! Sper că acolo undeva în lumea asta, să mai fi rămas un bărbat care să fie galant cu mine, care să mă atragă!

Mă declar foarte dezamăgită cu privire la bărbați în general!

207 răspunsuri:
| Anonima54444 explică (pentru Endoryus):

Supraviețuiesc, nu vă agitați. laughing

| GirlOnline81 a răspuns:

Am o veste tare proasta pentru tine, și anume: o relație nu se face cu așteptări, și tocmai de aceea ești singura, căutând mereu un altul mai bun, mai perfect, mai, mai, mai...
Nu ma crezi? Pai nici nu e nevoie; îți găsești răspunsul in singuratatea ta.

| Anonima54444 explică (pentru GirlOnline81):

Nu mă plâng de singurătate.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Anonima54444):

Nu te plângi, dar, in adâncul sufletului tău (știu, n-o sa recunoști), speri sa te vindeci de singurătate. De asta ai scris aici.

| xRaduC a răspuns:

Cea mai buna relatie pe care o poate avea cineva este cea cu el insusi. Daca nu te iubesti suficient de mult pe tine si nu te respecti inseamna ca nu esti pregatita pentru o relatie cu altcineva.
O relatie cu altcineva presupune multe schimbari, si in acelasi timp, trebuie sa iti dai seama ca e nevoie sa respecti anumite "reguli". Una dintre acestea ar fi sa ii lasi LIBERTATEA celuilalt. Pe masura ce vrei sa fie "al tau", cu atat devii mai posesiva. Asta nu inteleg oamenii din zilele noastre. Iubire adevarata sau sete de avutie? Ce este?
Stateam si ma gandeam zilele astea, ca iar m-a apucat un soi de isterie legata de iubire: a inceput sa imi placa dintr-odata de o fata de la mine din liceu si faza e ca... Nu ne cunoastem! xD. Nu prea am nici cui sa ii cer ajutorul sa ma combine cu ea, deci voi fi nevoit sa ma duc singur. Am un plan destul de bun: sa fiu eu insumi. :)
Acum am considerat toate posibilitatile, de la cele mai rele, la cele mai bune si am ajuns la concluzia ca orice as face, atat timp cat fac ceva, e bun.

Sa stii ca noi suntem cei care alegem cum sa vedem lumea. Daca traim cu impresia ca "toti barbatii sunt in nu stiu ce fel" sau "toate femeile sunt nu stiu cum", atunci, ghici ce? Universul ne va da asta! Noi suntem proprii nostri creatori ai realitatii! Daca ne gandim ca va fi bine, vom primi bine! :)

Vreau sa iti fac o recomandare: https://www.youtube.com/channel/UCjt7bEwtlk6A6f_CiY2ZOlQ

Uita-te la clipurile lui (daca vrei). Pe mine m-au inspirat cu ADEVARAT. Mare parte din ce ti-am zis pe aici vei gasi la el. Frumos caracter!

Sa te gandesti bine la ce am scris, iti spune un om care nu a avut niciodata relatii! :))

Apropo, pentru ceilalti care imi citesc comentariul, si voi puteti urmari canalul. Este cu adevarat INSPIRATIONAL! Daca nu va place, nu il mai urmariti si gata, e alegerea voastra.

| Anonima54444 explică (pentru GirlOnline81):

Eu sunt sinceră. Dacă sufeream de singurătate, spuneam. Nu mă simt singură, am familie numeroasă, am prieteni. Faptul că nu am un partener, o relație. nu mă face să mă simt singură. E prea mult spus, exagerat de mult.

| mgtow a răspuns (pentru Anonima54444):

Nu.i gresit eu stau singur dar am 28 de ani prin uk cu servici si masina

| Anonima54444 explică (pentru mgtow):

Mă bucur pentru tine.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Anonima54444):

Nu l-ai rănit, mamă, a văzut că n-are cu cine să discute. Atât.

| SEMIHA a răspuns:

Oarecum pare ciudat, de ce să nu recunoaștem cu toții? În ziua de azi, fetele sunt libertine, își încep viața sexuală de pe la vreo 12-13 ani. Majoritatea fetelor de vârsta ta sunt foarte ușor de păcălit. Tocmai îmi povestea zilele trecute un prieten despre o întâmplare a unui tip din oraș de 31 de ani, care a lasat-o însărcinată pe una de 15 ani. Se cunoscuse într-un club. Tuturor le plac pustoaicele, unii recunosc, alții nu. E de apreciat ca tu nu te lasi pacalita așa ușor si poate că asta ii deranjeaza pe bărbați. O sa iti gasesti si tu pe cineva la timpul potrivit. E prea devreme pentru tine sa spui ca esti dezamagita de barbati. Asta o sa vezi cu timpul, cand experimentezi.

| anonimg a răspuns:

Ceea ce vrei tu este un lucru bun. Nici sa nu scazi cu nimic din cerintele tale.
Ce cauti, aceea vei gasi; dar va fi la timpul potrivit.
Relatii de scurta durata gasesti peste tot. Colcaie lumea de baieti si de barbati (dar si de fete si femei) care doresc relatii scurte, fara responsabilitati.
Dar acesti needucati sunt si egoisti pe deasupra. Ei nu vor sa poarte respunderea unei familii, unui copil. Si daca scapa vreun copil, este vai si-amar de el. Un astfel de copil isi blesteama ziua cand s-a nascut, si si-ar fi dorit sa moara in pantecele mamei lui.
Macar daca oamenii care fug de reponsabilitati s-ar steriliza, si tot s-ar diminua cu mult suferinta in lume.
Tu nicidecum sa nu scazi din cerintele tale. Pentru ca asa am fost creati, si asa trebuie sa traim daca vrem sa fiti fericiti pe pamant. Cei mai multi cauta fericirea de-o clipa. Si la drept vorbind, chiar o clipa dureaza. Pentru ca fericirea se gaseste in familie, acolo unde este jertfire de sine, unde exista responsabilitati. Fara acestea nu poate exista implinire, satisfactie.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Anonima54444):

" Eu sunt sinceră. (...) Faptul ca nu am partener, o relație, nu ma face sa ma simt singura."

Scumpo, neagă pana nu mai poți, este dreptul tău.
Acum, înainte de a ma muta pe un alt topic, vreau sa-ți dau un sfat. Ți-l dau gratis; mai departe este decizia ta dacă ții sau nu cont de el pe viitor.
Singurul lucru cu care un bărbat "trebuie" sa intre intr-o relație (subliniat) serioasă este abilitatea lui de a-ți suporta ție capriciile de femeie. Pana când nu înțelegi asta, n-o sa ai o relație de lunga durata.
In orice caz, mult succes.

| Anonima54444 explică (pentru supadeceapa):

Tu ești cumva el? laughing

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Plato):

Te-a rănit fata, mă? laughing)))

| Anonima54444 explică (pentru xRaduC):

Așa e! Poate o să mă uit când am timp. Mersi!

| Anonima54444 explică (pentru supadeceapa):

Eee lasă, prefer să nu mai răspundă. Să stea liniștit. laughing

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

Vrei s-o ajuti si pustoaica de 19 ani te ia cu figuri, dar ea e vai de capul ei. laughing
Degeaba are idei precum aia din intrebare, ca niciun barbat de genul ala n-o sa coboare macar privirea la un asa specimen.

| Anonima54444 explică (pentru Plato):

De ce sunt vai de capul meu? big grin Mie îmi plac oamenii care atunci când spun ceva, argumentează. Ai inceput bine, și ai sfârșit prost.

| Anonima54444 explică (pentru Plato):

Tu cati ani ai? 40? big grin

| Plato a răspuns (pentru Anonima54444):

Normal c-am inceput bine, ca ma bucur cand vad fete, mai ales de varsta ta, care vorbesc de genul ala de relatii. Tocmai de aceea am incercat sa-ti explic ca esti pe drumul cel bun. Apoi, cand mi-ai venit cu comentarii precum ala, mi-am zis ca totusi s-ar putea sa nu fi chiar asa diferita. laughing
Cand cineva nu vrea sa fie ajutat, nu prea insist. Esti ostila si in fata raspunsurilor pro si in fata celor contra. Esti lunatica, personalitate instabila, cum ti-am zis.

Am 27, e destul cat sa te fac pustoaica.

| OldSoul a răspuns:

Bun, ai spus ce vrei, intrebarea e tu ce oferi?

Adic totusi, mie imi pare ca ai cam multe "pretentii" deci, prin urmare, ar trebui sa ai si tu ceva de oferit.

| Anonima54444 explică (pentru GirlOnline81):

Nu neg, spun cum sunt de fapt. Hai să îți spun ceva. oamenii nu sunt mereu așa cum bănuiești tu. Pe mine nu m-ai citit, însă apreciez încercarea ta. Si iti multumesc pentru "sfat", că te chinui sa explici ceva ce eu stiu deja.

| Anonima54444 explică (pentru Plato):

"Comentarii precum ăla?" Care anume te-a deranjat? Eee, 27 nu e mult. Dar ai cam mult tupeu pentru vârsta asta. Eu am 20 peste 2 săptămâni. Stai liniștit că diferența nu e de la cer la pământ. laughing Da, destul cât sa ma faci pustoaica. Dar nu destul cât sa iti dai cu parerea despre mine.

| OrdanKarris a răspuns (pentru anonim_4396):

A deranjat-o cand am mentionat de relatia mea. Se vede cat de tare "nu se plange" sau cat de mult "nu se simte singura" laughing Exact reactia unei depresive: "Nu te-a întrebat nimeni cum e relația ta sau iubita ta. Pe mine cel puțin, nu mă interesează, așa că etalează în altă parte aceste detalii." rolling on the floor E atat de hipersensibila inca "n-o deranjeaza deloc" laughing si nu "sufera" de singuratate, desi este primul aspect care-l descrie in intrebarea ei, e primul si cel dintai lucru mentionat. rolling on the floor Ea nu vrea o solutie la singuratatea ei. Ea cauta doar sa-si imparta frustrarile, insecuritatile, agonia + oftica cu altii, sa intinda rahatul mai pe romaneste.

| Anonima54444 explică (pentru OldSoul):

Ofer atât cât primesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OrdanKarris):

Dar nu mă interesează prea tare ce probleme are ealaughing
doar ca e mai imatura decat una de 15

| Plato a răspuns (pentru Anonima54444):

Cine-mi vorbeste de tupeu. laughing
Nu-mi meriti timpul, fetito. Mult noroc in viata, vei avea nevoie intr-adevar.

| Anonima54444 explică (pentru OrdanKarris):

Dragul meu, câți ani spuneai că ai? Altceva mai bun nu găsești de făcut acum?

Nu m-a deranjat nimic. Doar mă amuză faptul că ti-ai descris viața și relația perfectă și cu toate astea tu stai si pierzi timpul aici bagandu-te în seamă. Te trezești cu noaptea în cap și începi a-ți da cu parerea pe aici și cine știe ce ocupații mai ai, că nu mă interesează.

Atâta timp cât tu ești un singuratic trist, stai aici si comentezi despre mine. Puteai sa comentezi pe baza a ce am spus eu în postare, dacă simțeai nevoia de atenție, fără a-ti da cu parerea despre mine ca persoană. Am fost destul de clara acum? Cred ca esti atât de trist și singuratic, încât stai 24 din 24 aici. Sfatul meu pentru tine este să mai iesi din casa si sa socializezi cu persoane reale.

| Anonima54444 explică (pentru Plato):

Pe postarea mea și pe contul meu am tupeu cât încape. Mult noroc si ție! Cred ca tu ai mai multa nevoie decat mine. big grin

| OrdanKarris a răspuns (pentru Anonima54444):

Adica nimic rolling on the floor