| Adry05 a întrebat:

Aș vrea părerea voastră în următoarea chestiune :
am fost ieri la o terasă și mi-am comandat o limonadă, în meniu scria „limonadă cu miere", era destul de mototolit meniul așa că n-am văzut dacă scria că mierea costă în plus, am văzut doar 12 lei, nu am stat să văd dacă scria în plus mai jos de miere, în fine.
Când a venit tipa să ia comanda, i-am zis că aș vrea o limonadă, cu miere dacă se poate la care mi-a zis „da, îți aduc limonada și 2 plicuri de miere" atât.
La final pe nota îmi apar și 2 plicuri de miere, 2 lei fiecare.
Vi se pare că a procedat corect? Adică nu era normal să zică „da, plicul de miere costă atât în plus, câte doriți?" sau ceva? Adică îmi aduci direct 2 plicuri deși mierea e contra cost? laughing Dacă foloseam doar 1 plic și celălalt era intact tot mi-l taxa doar pentru că mi l-a adus deși nu m-a întrebat câte vreau? Când am auzit-o așa hotarâtă cu 2 am crezut că așa e „formula" când aduce limonada, întrucât la o altă terasă mi-a adus direct 1 sau 2 pliculețe de miere la limonadă fără să mi le treacă după separat pe notă.
Nu e vorba propriu zis de sumă, deși 2 lei un pliculeț din ăla mi se pare destul de mult, ci de gest propriu zis. Greșesc eu cum gândesc?

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Eu vad situația cam asa.
Tu nu prea ai nicio vina.
Vina este a celui care a făcut asa meniul. Meniul ar trebui sa fie clar și bine îngrijit nu mototolit cât sa ascundă date importante cum ar fi un preț în cazul de fata. Oare ei nu se uita la starea meniurilor pe care le oferă la clienți? Se putea mai rău chiar și cu sume mult mai mari iar dacă erai în alta situație și nu aveai suficienți bani sa plătești comanda, ce făceai? Tot tu erai de vina dar trebuia sa te scoți cumva.

Apoi trebuie sa înțelegi ca fiecare restaurant dar și business de altfel, are ca și scop sa vândă cât mai mult posibil. Ospătărița nu are nicio vina deoarece ea face ce i se cere. Poate dacă era după ea, îți turna limonada în cap. Bine glumesc laughing. Dar ei oferă ce cât și cum li se spuse. Poate asa este rețetă standard pentru ea, 2 pliculețe. Poate când s-a angajat i s-a spus,, uite, când vine un client și cere limonada cu lămâie, ii mai dai în plus 2 pliculețe " inloc de,, întrebi clientul câte pliculețe dorește", înțelegi?

O mica vina pe care ai avut o și tu ( dar iar ne întoarcem la partea cu meniul, la naiba sa îl ia) este ca ospătărița ți a zis ca îți aduce 2 pliculețe, tu puteai sa spui,, ba nu, adu mi doar unul"

Alta chestie ar fi ca ospătarii cred și cel puțin asa ar trebui ca clienții sa fie conștienți de ce comanda, de cantitate și de prețul total. Și da, știu ca meniul era vai de el dar ea nu s-a gândit la asta.
Fiecare restaurant sau terasa au regulile ei diferite și mica instruire care se oferă la job. Asa ca, acum nu mai ai ce sa faci decât sa fii mai atenta pe viitor.

| Adry05 explică (pentru Nemessys):

Da, știu, dar am crezut că e la ca la orice cafenea unde îți aduce și câte 4 pliculețe de zahăr, adică în momentu în care ți le aduce așa fără să te anunțe, presupui din start că sunt oferite în prețul produsului că doar și dacă mănânci un hamburger care nu conține cartofi, dacă te întreabă doriți și cartofi trebuie să-ți zică că ăia costă extra nu-s incluși în preț laughing când te întreabă sau îți oferă ceva fără să-ți spună un preț cam presupui că e inclus în ce ai comandat deja...
și cum am mai adăugat și mai sus, eu la partea de băuturi m-am cam tot uitat că am căutat să-mi iau un fresh ceva, era limonadă cu miere, n-am văzut să scrie mierea în plus, limonadă cu apă minerală, fresh etc. nu știu, chiar mă miră să nu fi observat dar când mai ajung pe acolo o să mă uit mai bine să văd că-s chiar curioasă laughing

19 răspunsuri:
| Lucian4 a răspuns:

O mica strategie pentru profitul restaurantului. Antreprenorul face un ban in plus pe naivitate. Poate acel restaurant taxeaza si zaharul la plic si sarea, daca cumperi cafea sau pizza.

| Adry05 explică (pentru Lucian4):

Culmea, cineva de la masă și-a luat pizza și i-a adus sos din partea casei, nici măcar nu l-a cerut și l-a adus și nu l-a taxat la final

| Lucian4 a răspuns (pentru Adry05):

Ar fi culmea nesimtirii sa fie din partea casei si sa taxeze clientul, poate era o client vechi. De obicei sosul are pret separat

| Adry05 explică (pentru Lucian4):

Nu e client vechi și nici n-are relații acolo laughing știu sigur asta că e prietena mea

| Lucian4 a răspuns (pentru Adry05):

Ok, prietena frumoasa de asta i-a dat sos gratis laughing

| Adry05 explică (pentru Lucian4):

Ne-a servit o femeie... și nu, nu era lesbi.

| Drimmero a răspuns:

In mod normal meniurile ar trebui sa fie vizibile, iar ei ar trebui sa intrebe 'cate pliculete vreti'? unii vor mai dulceag, altii mai dulce, ca sa stie exact cat sa aduca, sau mai bine spus, ideal ar fi sa contina miere acea limonada decat sa aduca separat, fiecare local cu politica lui, eu nu beau limonada la terase ca sa stiu daca trebuie sa-ti aduca separat mierea, dar din moment ce se numeste 'limonada cu miere' ar fi ok sa fie in limonada.

| Adry05 explică (pentru Drimmero):

Mie mi se pare ok metoda asta pentru cei care poate nu vor dulce deloc, dar cum am mai menționat, în altă parte când am cerut miere mi s-a adus fără extra cost.
și da exact aia a fost și problema ridicată de mine, nu mi-a zis că o să coste extra și nu m-a întrebat câte vreau, mi-a zis direct ea câte aduce

| Panamax a răspuns:

Data viitoare incearca alt local.Nimic nu este intamplator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, ai dreptate, ar fi trebuit sa fie mierea deja in limonada.

| Adry05 explică (pentru anonim_4396):

Nu neapărat, că poate unii o vor cu zahăr, sau unii nu vor deloc să fie îndulcită dar să iei în plus, și 2 lei pe un plic de miere mi se pare mult laughing măcar de anunțau...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil a crezut că ştii deja că mierea se oferă la pliculeţe şi a estimat că două ar fi de ajuns pentru limonada ta sau poate asta e oferta de bază pentru fiecare limonadă, iar dacă cineva mai doreşte pliculeţe în plus, atunci cere. A crezut că ştii deja care-i procedura la acel local.

| Adry05 explică (pentru anonim_4396):

Mi se pare stupid să estimeze că știu oferta laughing că doar nu e singuru local din oraș sau puteam să nu fiu din oraș. tot mi se pare normal să măa nunțe sau să mă întrebe câte vreau, 2 eventual aducând dacă erau din partea casei. o să mai merg acolo și chiar o să mă uit bine pe meniu să văd de miere dacă costă laughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adry05):

Poate era nouă pe acolo și nu prea era la punct cu toate alea sau n-a vrut să se mai obosească să întrebe, cine știe.

| Jus7t a răspuns:

"era destul de mototolit meniul așa că n-am văzut dacă scria că mierea costă în plus,"

Poate a crezut că ai văzut.
Nu trebuia să te întrebe dacă meniul era clar, probabil nu știa că acolo e mototolit și nu se înțelege, deși după părerea mea trebuia să verifice ei asta, lipsa de profesionalism în pnm.

| Adry05 explică (pentru Jus7t):

Mna cred că îmi sărea totuși în ochi, sau ar fi trebuit să-mi sară, porțiunea respectivă de băuturi am tot citit-o că încercam să găsesc dacă au cevacu mai multe fructe, mais cria limonadă cu apă minerală... fresh. poate scria lângă preț deși din nou, prețu l-am văzut, deci ar fi trebuit să-mi sară și asta în ochi.

| Jus7t a răspuns (pentru Adry05):

Trebuia să te întrebe oricum, nu gândești greșit.

| Jus7t a răspuns:

„da, plicul de miere costă atât în plus, câte doriți?"

M-am grăbit, ba da, trebuia să te întrebe.