| anonim_4396 a întrebat:

Astazi am chiulit de la ultima ora (de germana) impreuna cu o colega. ea a spus ca i-a venit ciclu iar eu am plecat fara sa. i zic. intre timp colegii ne-au parat. astazi e sedinta si profa i-a zis la dira care va zice la parintii nostri. ce scuza as putea sa-i zic la profa maine sa ma creada ( ca de ce am plecat fara sa-i zic)?

2 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Ii poti spune asa: Pai nu era neaparat nevoie sa va spun ca plec. Oricum ati fi observat dvs. ca nu sunt in clasa.

| Kristinikaaa a răspuns:

Spune-i ca din cauza menstruatiei, colega ta a avut o cadere de calciu si/sau de tensiune si a avut nevoie de ajutor pentru a ajunge acasa in siguranta. Problemele de acest gen, lipsa de calciu si hipotensiunea arteriala sunt probleme des intalnite in randul adolescentilor, deci nu are de ce sa nu te creada. Roag-o sa fie intelegatoare si sa nu te pedepseasca. Convinge-o ca la fel ar fi facut si ea ca sa-si ajute o prietena si ca nu se va mai intampla curand sa lipsesti de la ora ei.
Iar sfatul meu sincer este sa nu mai lipsesti de la scoala, chiar daca orele sunt plictisitoare... Cu cat lipsesti mai mult, cu atat va fi mai greu sa gasesti scuze si nici profii nu te vor mai crede. Viel Erfolg! (Mult succes!)