| Cristian226 a întrebat:

Astăzi mi-a fost reținut permisul pentru 60 de zile pentru neacordare de prioritate în sensul giratoriu autospecialei de politie. Greșeala mea a fost alta. Eu am intrat în sens iar mașina de politie nici măcar nu intrase iar când a intrat recunosc ca am facut o greșeală și nu am ținut banda în sens dar nu este cum au scris ei ca se aflau în sens și nu le-am acordat prioritate. Eu deja eram în sens iar eu veneau din alta direcție și au intrat după mine. Ma gândesc ca ar fi trebuit sa scrie ca nu am ținut banda în sens iar ei au scris ca nu le-am dat prioritate când am intrat în sens iar ei se aflau deja. Greșeala mi-o recunosc dar ei au scris altceva pe procesul verbal. Eram cu cineva în mașină și a vorbit cu unul din ei și a spus ca nu știe ce sa scrie și probabil au bagat asta cu neacordate de prioritate și a durat destul de mult. Au scris bine neacordare de prioritate pentru faptul ca nu am ținut banda în sens?
Menționez din nou ca eu deja eram în sens și ei au intrat după mine. Menționez și ca nu am intrat foarte mult pe banda cealaltă iar acel sens nu are marcaje între benzi ca să apreciez mărimea unei benzi. Este normal sa scrie neacordare de prioritate într-o asemenea situație?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asadar politia a vazut ce ai facut incorect, fiind chiar in spatele tau, si ti-a spuspendat permisul pe 60 zile, conform cu noua legislatie in vigoare.
Asta este, inveti din greseli si nu le mai repeti niciodata, fiindca data viitaore s-ar putea sa nu fi norocos ca azi si sa faci accident cu victime sau pagube mari.
Bucura-te ca esti sanatos si ai scapat ieftin, doar amenda si primavara asta mers pe jos.

| Cristian226 explică (pentru Violleta2022):

Amenda nu am luat. Mi-au dat avertisment. Îmi recunosc greșeala dar ei au scris altceva. Ar fi trebuit sa scrie ca am vrut sa schimb banda în sens sau asa ceva nu ca nu le-am dat lor prioritate și ca se aflau în sens iar ei au intrat dupa mine. Menționez ca nu erau mașini pe cealaltă banda pe care puteam sa le lovesc. Greșeala mi-o recunosc dar ei au scris altceva.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cristian226):

Amenda vine direct acasa!

| Cristian226 explică (pentru Violleta2022):

După ce au făcut polițiștii proces verbal au venit și mi-au spus ca am primit un avertisment și mi se retine permisul pentru 60 de zile. Am fost oprit de un agent obișnuit iar el i-a chemat pe cei de la rutiera. A durat ceva pana au făcut ca nu știau ce sa scrie exact. L-a întrebat și ala de la rutiera pe celalalt pai unde ai văzut tu ca nu ți-a dat prioritate.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cristian226):

Sa speram ca nu-ti mai dau si amenda, poate scapi numai cu cele 60 de zile de suspendare, ca-i destula pedeapsa.
Mult noroc!

| Violleta2022 a răspuns:

"Cod Rutier 2022. Amenzi pentru şoferii agresivi
"Depășirile periculoase care duc la producerea de accidente vor fi sancționate cu până la 2.900 de lei, plus suspendarea permisului timp 90 de zile.
Neacordarea de prioritate va fi sancțioată cu maximum 1.160 de lei și suspendarea permisului timp de 2 luni, iar șoferii care depășesc limita maximă de viteză cu mai mult de 70 de kilometri la oră vor rămâne pietoni 120 de zile fără a avea dreptul de reducere a perioadei de suspendare"

Deci, vei avea de plata 1160 lei si permisul suspendat pe 2 luni (60 zile) ceea ce sti deja.
Ceea ce au scris politistii pe procesul verbal, sunt termeni juridici de aceea nu intelegi, parandu-ti-se ca au scris altceva.
Amenda vine prin posta.

| Cristian226 explică (pentru Violleta2022):

Nu neapărat. Politia poate sa dea și avertismente. Ei mi-au clar ca am primit avertisment. Alti prieteni care au mai pățit le-a spus de amenda direct iar mie doar de avertisment. Și pe procesul verbal la totalul amenzii scrie avertisment. Nu am luat nicio amenda. Probabil fiind la prima abatere am luat doar avertisment.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cristian226):

Cand politia da avertismente, nu da suspendarea permisului pe 60 de zile....la asta m-am referit.
Un avertisment nu contine decat o avertizare/ mustrare scris, nu o suspendare de permis cum a fost in acest caza.
Ma rog, o sa vezi tu ce se intampla mai departe, ca noi doar facem speculatii aici.

| T0T a răspuns:

Asta e. Se mai întâmplă. Las-o așa și nu te mai complica (în cazul ăsta nu merită). Tot ai comis o greșeală, nimic bun nu ai scoate din situația asta. Mulți nici ei nu respectă regulile de circulație și vin cu minciuni. Am văzut prea multe cazuri în care victimele au fost dpdv al polițiștilor vinovați pe autostrăzi, iar polițaiul ăla care a omorât pe trecerea de pietoni o copilă încă conduce pe străzi. E vorba de incompetență și corupție. Vrei altceva, pleacă din această țară.

| Cristian226 explică (pentru T0T):

Ar fi trebuit sa scrie greșeala pe care am comis-o nu sa bage de la ei. Am înțeles dintr-o discuție ca nu știau exact ce sa scrie pentru ce am făcut eu și cred ca au băgat asta cu neacordare de prioritate. Sunt conștient de faptul ca am greșit dar sa fiu acuzat de altceva aici deja încalcă ei legea. Nu ma complic oricum. Vorba ta se mai întâmplă.