| Doarunaltutilizator a întrebat:

Ati prefera sa aveti o relatie cu cineva pe care l-ati cunoscut pe internet,nu cu cineva pe care abia l-a cunoscut, ci cu cineva cu a-ti mai purtat conversatii cu care va intelegeti? fiti sinceri.

Răspuns Câştigător
| AirănMeidăn a răspuns:

Depinde ce anume e. Varsta, aspectul fizic, activitatea profesionala, locul pe scara sociala?
In cazul primelor 2 e destul de usor sa intuiesti. Totusi poti continua sa fii dragut cu acea persoana daca chiar simti ceva, sa nu pui presiune pe el/ea si intr-un final iti va spune. Sau poti spune chestii gen "eu voi fi aici pentru tine neconditionat" sau "sa stii ca eu chiar am incredere in tine si ar fi cam aiurea sa ma minti de fapt, deci sa stii ca imi poti spune adevarul orice ar fi si nu voi rade de tine" etc etc, intelegi?
Trebuie sa faci persoana respectiva sa aiba incredere in tine. In plus, daca e genul care minte in legatura cu chestii de genul, eu zic ca nici macar nu merita relatia

Chestiile astea chiar nu ai cum sa le stii, pur si simplu risti si iti pui increderea in cealalta persoana daca e cazul si daca nu esti sigur in legatura cu anumite aspecte. Iar daca si el/ea face la fel, va fi totul bine
Totusi trebuie sa ai putin noroc sa dai peste o persoana care spune tot adevarul si care sa iti si placa asa cum e, sa te placa si ea sau el inapoi. Sunt foarte multi factori si toti la un loc rezulta in ceva dragut si bun

36 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu, am avut asa ceva si e timp pierdut o iluzie atat, decat sa traiesti din iluzi, false credinte mai bine singur sau isi cauti ceva real, nimic nu se compara cu o relatie reala, pacat ca uni se multumesc cu nimic de fapt totul e o iluzie, o amagire intr-un final un ocean de dezamagire

| Doarunaltutilizator explică (pentru RAY):

Imi pare pentru asta, poveste-mi mai mult daca doresti, din curiozitate, ce s-a intamplat atunci?

| RAY a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

S-a intamplat ceea ce rational stiam ca se va intampla,pai ce sa se intample am aflat ca totul era o iluzie,ipocrizie,minciuna si atat, deci sfatul meu pentru tine este sa isi cauti ceva real, in primul rand increderea cum sa ai incredere in cineva la distanta in ziua de azi? apoi gandeste-te ca de fapt o e relatie imaginara nu poti atinge, saruta, mirosi, vedea, auzi persoana iubita plus ca 80% din cazuri cand se contruieste ceva din virtual se destrama pentru ca pe net vrem sa fim ceea ce real nu suntem, plus ca sa fim seriosi cei care cauta asa ceva pe net nu au o relatie reala, sunt imaturi, nehotarati, aspect fizic de nota 5, 6, au o viata virtuala iubita, sora, frate, prieteni practic viata lor e internetul nu realitatea, daca vorbesti cu una de la distanta si te muti cu ea e ok dar nu sa faci relatii imaginare cu cineva

| R0R0 a răspuns:

Nu!

| AirănMeidăn a răspuns:

Depindee, ipotetic:
Cunosti o persoana pe net de 2 ani, va stiti, prieteni buni, va placeti, eventual sunteti impreuna, petreceti timp zilnic unul cu celalalt
Apoi apare x, unul pe care abia l-ai cunoscut in real si e acea "chimie", in sensul ca te atrage dar nu e nu stiu ce.

sa o luam asa: pe ala de pe net il stii de 2 ani si "ati trecut prin atatea impreuna!" si pe x de 2-3 zile si nici nu stii la ce liceu e. normal ca as alege prima persoana
adica depinde foarte mult de durata relatiilor pe care le ai cu cele 2 persoane, daca vrei spune-mi mai strict si iti zic ce as alege. in orice caz, inainte sa te arunci intr-o relatie pe net, da-i poza cu tine, cunoasteti-va bine, asigura-te ca te place pe bune si in totalitate, si in cel mai important rand ca e reciproc
da-mi mai multe detalii, sunt chiar curioasa. daca nu vrei sa scrii aici trimite-mi mesaj

| Doarunaltutilizator explică (pentru AirănMeidăn):

Ce alte detalii as mai putea sa dau?

| AirănMeidăn a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Pai e vorba de tine in intrebare presupun, altfel nu vad de ce ai pune o astfel de intrebare
durata relatiei pe care o ai cu cele 2 persoane de exemplu, e totul super incert in intrebare deci chiar difera foarte mult de la o situatie la alta raspunsurile pe care le-ai primi

| Doarunaltutilizator explică (pentru AirănMeidăn):

Sunt de acord cu tine aici depinde foarte mult de durata relatiilor de pe internet eu personal n-as fii cu cineva despre care nu stiu nimic, daca nu stiu ce fel de persoana este, ce ganduri are bine nu trebuie sa stii absolut totul despre aceea persoana ca sunt lucruri mai jenante pe care nu ai vrea sa le auzi sau care nu ar vrea sa le spuna, adica intamplari din alea stanjenitoare in care te-ai facut de ras la scoala sau in parc sau acasa si chestii din astea marunte.
Cu o persoana despre care stii ceva si cu care ai mai vorbit si va cunoasteti bine atunc poate da dar nu stiu absolut nimic despre atunci ce relatie ar putea sa fie asta, trebuie sa fii atent pe cine alegi.

| AirănMeidăn a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Pai da
ai o relatie pe net cumva? sunt aici doctor AiranMeidan la datorie gata sa te ajut cu orice intrebare, am trecut prin asta; )

| Doarunaltutilizator explică (pentru AirănMeidăn):

Am pus intrebarea asta din motivul in zile de azi exista si relatii de genul si am fost curios.

| AirănMeidăn a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Pai in cazul in care e totul cert si aveti un plan de viitor, da, e ok sa-ti pui increderea intr-o persoana de pe net

| Doarunaltutilizator explică (pentru AirănMeidăn):

Acum mi-a venit ideea asta in cap, daca aceea persoana cu care vorbesc nu spune adevarul despre ea si spune altceva ca para in regula sa nu am eu banuieli si chestii din astea, cum imi dau seama daca ce spune e adevarat sau e o minciuna?

| Doarunaltutilizator explică (pentru AirănMeidăn):

Am inteles ce vrei tu sa-mi spui.

| Doarunaltutilizator explică (pentru AirănMeidăn):

Mersi mult pentru ajutor.

| AirănMeidăn a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Cu placere

| DoarBogdan a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Nu alege prima persoana, crede-ma laughing

| AirănMeidăn a răspuns (pentru DoarBogdan):

Pai?

| DoarBogdan a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Oh. Nu vreau sa imi aduc aminte sad
Dar bine. Daca chiar e intelegere... dar mai e si distanta intre ei care poate fi o problema. (Nu pentru mine : )) )

| AirănMeidăn a răspuns (pentru DoarBogdan):

Pai? s-a intamplat ceva cu tipa aia de pe TPU cumva? Nini sau cum

| DoarBogdan a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Era altcineva sad
Si cum a zis ca nu putea astepta atat. Cu toate ca dupa 2 zile m-a rugat sa o iert big grin

| R0R0 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Cine era?batting eyelashes

| DoarBogdan a răspuns (pentru R0R0):

Oare cum ai vazut raspunsul laughing
Oh, asta e o poveste veche sad

| AirănMeidăn a răspuns (pentru DoarBogdan):

Costia? nini?

| R0R0 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Mai intai de toate, sunt detectiv.
Ce poveste?

| DoarBogdan a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Nu laughing

| DoarBogdan a răspuns (pentru R0R0):

Pai ceva... multe de vorbit, dupa ea s-a gandit ca nu poate sa ma astepte laughing Si dupa si-a dat seama ce a pierdut big grin

| AirănMeidăn a răspuns (pentru DoarBogdan):

Dar cu ele ce ai facut?

| R0R0 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Aha.

| DoarBogdan a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Dar cum adica cu ele, ce crezi ca sunt? Sunt si ele oameni ca mine. Fiecare are o loc special big grin unul mai special decat celalalt.

| DoarBogdan a răspuns (pentru R0R0):

Dar sa uitam ce s-a intamplat big grin

| R0R0 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Cum vrei tu.

| DoarBogdan a răspuns (pentru R0R0):

batting eyelashes

| anonim_4396 a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Baaa...usurel laughing

| AirănMeidăn a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Depinde ce anume e. Varsta, aspectul fizic, activitatea profesionala, locul pe scara sociala?
In cazul primelor 2 e destul de usor sa intuiesti. Totusi poti continua sa fii dragut cu acea persoana daca chiar simti ceva, sa nu pui presiune pe el/ea si intr-un final iti va spune. Sau poti spune chestii gen "eu voi fi aici pentru tine neconditionat" sau "sa stii ca eu chiar am incredere in tine si ar fi cam aiurea sa ma minti de fapt, deci sa stii ca imi poti spune adevarul orice ar fi si nu voi rade de tine" etc etc, intelegi?
Trebuie sa faci persoana respectiva sa aiba incredere in tine. In plus, daca e genul care minte in legatura cu chestii de genul, eu zic ca nici macar nu merita relatia

Chestiile astea chiar nu ai cum sa le stii, pur si simplu risti si iti pui increderea in cealalta persoana daca e cazul si daca nu esti sigur in legatura cu anumite aspecte. Iar daca si el/ea face la fel, va fi totul bine
Totusi trebuie sa ai putin noroc sa dai peste o persoana care spune tot adevarul si care sa iti si placa asa cum e, sa te placa si ea sau el inapoi. Sunt foarte multi factori si toti la un loc rezulta in ceva dragut si bun

| Doarunaltutilizator explică:

Pai eu as prefera sa am dar trebuie sa stiu mai multe despre acea persoana, nu stii la ce sa te astepti.Nu poti sa ai o relatie cu cineva fara sa o cunosti, corect?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Întrebarea e formulată greşit.
Tu practic îmi dai de ales între real şi virtual, întrebându-mă ce prefer.
Şi nu, n-aş prefera virtualul

| Doarunaltutilizator explică (pentru anonim_4396):

Am vazut si eu acumca tot ai zis, acum cred ca se intelege, am modificat intrebarea.