| andra4u a întrebat:

Ce parere aveti despre martorii lui iehova.mentionez ca si eu sunt de aceeasi religie! fiti sinceri!

Răspuns Câştigător
| Georgia_1376 a răspuns:

Dupa parerea mea toti suntem egali indifernt de reliegie
sincer nu am nici o treaba cu Martorii lui Iehova

24 răspunsuri:
| Alex a răspuns:

Fiecare cu religia lui. Respect toate reliigile. Dar nu sunt de acord ca nu sarbatoresc Craciunul, Pastele, zile de nastere, 8 martie. Ei se ajuta numai intre ei, dar cu celaiti care nu sunt Martorii lui Iehova nu sunt foarte vorbareti.
http://ro.wikipedia.org/......lui_Iehova
http://en.wikipedia.org/wiki/Criticism_of_Jehovah%27s_Witnesses
http://en.wikipedia.org/wiki/Jehovah%27s_Witnesses

| mihaibrasov a răspuns:

Fiecare religie cu mendrele ei.
Pentru ca si tu esti de aceeasi religie, o sa ma exprim cu "voi martorii.".
Voi nu sarbatoriti Craciunul, de altfel considerati ca e gresit a il sarbatori. Considerati ca e si pacat a avea un brad de Craciun in casa. Nu credeti in simbolul crucii (simbol respectat totusi de cel putin un miliard de catolici.) deoarece considerati ca Isus a fost rastignit pe un lemn simplu (da da, nu stiu ce traducere din nu stiu ce secol din Biblie e gresita, ok. ). De asemenea nu credeti ca Isus a inviat din morti, ci credeti ca s-a dizolvat pur si simplu. Nu sarbatoriti Pastele, nu va intereseaza simbolurile nationale (steag, drapel, emblema) pentru ca voi credeti doar in regatul lui Iehova. Cam astea sunt partile cu care un om care doreste si o logica mai serioasa nu poate adera la religia voastra (ma rog, eu nu voi adera niciodata, asta e clar).
Pe de alta parte promovati valori crestine bune si va respect pentru asta : sinceritate, altruism, credinta in Dumnezeu, ajutor reciproc, lucrare misionara etc. De altfel cam toate religiile promoveaza binele, dar uite fiecare are ideile ei cel putin bizare. Oricum sunteti mai ok decat mormonii care il considera pe liderul lor un profet si pe cele 12 ajutoare ale sale apostoli. A. si mai cred ei ca daca vor avea o viata perfecta vor deveni dumnezei care vor avea dupa moarte o planeta a lor pe care o vor stapani. Si ca Isus mormon a propovaduit prin Statele Unite si de faptul ca acea Carte a lui Mormon este si ea cuvantul lui Dumnezeu, iar Joseph Smith (intemeietorul religiei) e un fel de Isus Hristos pentru ei...
Ok, revin la voi, martorii. Imi place ca sunteti deschisi la discutii (ca de fapt orice alti asa-zisi 'propovaduitori ai cuvantului') pe strada, dar va cam enervati daca va pun 3-4 intrebari prin care va desfintez si veniti cu cateva citate irelevante pe care le pot desfinta imediat. Nu imi place ca orice conversatie se incheie cu "vin-o la biserica noastra ca sa te invatam noi mai multe". E un fel de "hai la taiat ca inca nu-ti luam capul". Si inca un lucru: voi martorii, va uitati la fata mea, si nu stiu cum stiti voi asa ca sunt un pacatos nenorocit care habar n-are despre Dumnezeu si n-a citit niciodata nimic din Biblie. Oare cum va dati voi seama de asta? Dupa moaca? N-ar mai trebui sa ma luati asa de jos. (le-am uimit pe multe tanti din cateva vorbe.). Si nu mai imi place ca voi va considerati 'cei alesi', ca si cum voi ati fi singura religie care are toate adevarurile(nu sunteti singuri, toti se cred cei mai buni).
In orice caz, ramai la religia ta daca te ajuta. Nu e gresit nimic in nicio religie cred, doar ca sunt unele chestii ilogice (care mie nu imi plac, absolvent de profil/e real/e).

| mihaibrasov a răspuns:

@cmaria
Desi nici eu nu sunt de acord cu religia martorilor lui Iehova (nu ca as vreun mare ortodox super convins) modul tau de abordare denota o habotnicire interesanta. Sa-ti explic cu citate din ce zici tu:

"ei considera ca daca s-au lepadat de Dumnezeu, de credinta ortodoxa sunt mai buni dar tocmai aici gresesc deoarece in sufletul lor e multa ura fata de ortodoxi si prin lepadarea de Biserica fac cel mai mare rau."

Daca nu esti crestin ortodox nu inseamna ca te-ai lepadat de Dumnezeu. E cam ilogic, nu ti se pare?

"Inca un atu pe care il folosesc pentru a atrage oamenii in secta lor este acela ca ei ii desconsidera pe preoti"

Nu au ei treaba cu preotii de nicio religie. De altfel au si ei sistemul lor de pastori asa cum se intampla in majoritatea religiilor asemanatoare.

"Eu cred in credinta ortodoxa...si oricat ar incerca o persoana sa ma convinga sa ader la alta „religie„ nu voi accepta."

Interesant ca o alta religie e o alta "religie". Adica nu e o religie, e o greseala. Ii acuzi pe 'sectari' ca fac indoctrinare cu oamenii lor, dar oare popii ortodocsi nu fac acelasi lucru? Va obliga aproape sa va feriti de astia ca de Satana. Unde mai aplicati atunci principiul "Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti"? Sunt sigur ca nu vei accepta, nici nu trebuie.

"e un fel de disperare si lacomie sa cuprinda cati mai multi naivi in mrejele lor"

Mrejele lor? Wow. Astia-s mai inteligenti decat sarpele ce a pacalit-o pe Eva, pe cuvant.

"Plus ca oamenii astia nu au nici o credinta...nimic, nu tu icoana, sf. taine, cruce, biserica etc. plus ca pana in momentul de fata nici un sfant nu a aparut din partea sectarilor."

Aici esti tare. Credinta inseamna icoane si obiecte sfinte (iti reamintesc si de Sfanta lingurita, Sfantul cutit, Sfantul patrafir etc?). Iar treaba cu sfinti care apar din partea sectarilor. si aici esti tare. Uite-l pe Stefan cel Mare si Sfant, maretul si preaiubitul. Da, a construit manastiri multe (cum face si Becalli azi, finanteaza), dar ca om era un afemeiat. Si totusi, pentru ca a 'finantat' e sfant. Pot pune un pariu decent ca peste 150 de ani si Gigi Becalli va fi considerat sfant.
Oamenii astia au o doctrina, au niste dogme (ca-s gresite sau nu, e altceva). Nu poti spune ca nu au nicio credinta...

"Cred ca au pierdut de mult si sunt pe o cale foarte gresita.Imi pare sincer rau de sufletele lor."

Cireasa de pe tort. Toti sectarii ard in focurile iadului. Super tare, tipic.
Fii linistita. Daca vei merge duminica la biserica doar ca sa bifezi o prezenta, vei cumpara lumanari si vei tine posturile de peste an+ inchinat la icoane, pelerinaje si ascultat de popi. drumul tau spre Rai e garantat.

In fine, prefer sa mai vorbesc pe strada cu sectari decat cu habotnici ortodocsi care spun clar "noi avem sfinti, la noi coboara lumina sfanta, noi suntem cei mai smecheri si popii (care ca si oameni sunt cei mai mafioti) ne invata ce e mai bine".

| Ervin a răspuns:

Nu bună.

P. S: sunt ateu

P. P. S: mătuşa unchiu şi verii mei tot martorii lui iehova sunt dar de când sunt de religia asta au înnebunit.

| Sin a răspuns:

Sincer? Ma enerveaza babele cand te copresc pe strada sa iti bage cartile lor pe gat! Ma enerveaza cand se autoinvita la tine acasa tot cu acest pretext.
In rest n-am nimic cu ei.

| Tourniquet a răspuns:

Eu o am o prietena de aceasta religie si e foarte de treaba. Singurul lucru care mi se pare aiurea e ca fetele/femeile trebuie sa poarte mereu fuste, dar lungi, peste genunchi.

| YourDailyApple a răspuns:

Nu ma intereseaza sincer, sunt prea ateu ca sa imi pese de orice religie.

| niknip a răspuns:

Nu sunt de acord cu ce cred membrii sectelor din Romania indiferent ca sunt iehovisti, adventisti, penticostali etc.
In primul rand din considerentul ca sunt foarte increzuti, se cred mai buni decat ceilalti semeni, considera invataturile lor cele mai bune, ei considera ca daca s-au lepadat de Dumnezeu, de credinta ortodoxa sunt mai buni dar tocmai aici gresesc deoarece in sufletul lor e multa ura fata de ortodoxi si prin lepadarea de Biserica fac cel mai mare rau.
Inca un atu pe care il folosesc pentru a atrage oamenii in secta lor este acela ca ei ii desconsidera pe preoti dar ar fi mai bine sa urgiseasca pacatele preotilor decat sa ii desconsidere pe ei ca oameni si sa se roage pentru ei, ar fi bine sa ii invete pe oameni sa paraseasca pacatele nu Biserica.
Eu cred in credinta ortodoxa...si oricat ar incerca o persoana sa ma convinga sa ader la alta „religie„ nu voi accepta.
Si sa nu uit ma supara sa zic asa modul unor asa zis pocaiti care iti baga pe gat tot felul de pliante sau iti bat la usa sa iti vorbeasca despre religia lor... e un fel de disperare si lacomie sa cuprinda cati mai multi naivi in mrejele lor. Cred ca un credincios merge de buna voie la biserica nu trebuie convins si obligat prin metode care mi se par cam josnice.
Plus ca oamenii astia nu au nici o credinta...nimic, nu tu icoana, sf. taine, cruce, biserica etc. plus ca pana in momentul de fata nici un sfant nu a aparut din partea sectarilor.
Mai are rost sa zic ceva? Cred ca au pierdut de mult si sunt pe o cale foarte gresita.Imi pare sincer rau de sufletele lor dar nu vreau sa critic, judec pe nimeni. Asta e...

| anonim_4396 a răspuns (pentru niknip):

Cred ca ar trebui sa te uiti sa vezi care sunt religiile lumii, vei vedea ca sunt o religie nu o sectawinking numai in Romania sunt sectanti de la acea religie, poate ca ai intalnit sectanti de vorbesti, considera ca si privitul la tv e ceva gresit, dar cei care sunt la religie nu la secta sunt niste persoane de treaba, nu au ura fata de ortodoxi cum spui tu, nu sunt nici critici, poate confunzi religia cu secta lor, poate sectantii isi spun pocaiti, oricum judeci fara sa cunosti asta reiese sigur din raspunsul tau

| milan9 a răspuns:

Ca fapt divers iata, chiar numele folosit de "martori" nu este o pronunţie scripturistică (evreii nu au pronuntat niciodata "Iehova").
Este important a nu se confunda iniţialele YHWH întâlnite în Vechiul Testament (pe lângă alte 5000 de expresii referitoare la Dumnezeu) cu vocalizarea neinspirată "Iehova", aceasta fiind doar o variantă inventata prin îmbinarea abuzivă dintre consoanele unui nume (Y-H-W-H, a căror pronunţie autentică a fost definitiv pierdută) şi vocalele altui nume (Adonai)...

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Mda...ce minte la tine, gandeste-te ca si numele lui Isus e in aceeasi stare ca numele Iehova, sti de ce? pentru ca e aceeasi regula de citire la ambele, nu se stie care era pronuntia originala in ebraica, totusi oamenii folosesc numele Isus chiar daca e tot aceeasi chestie, la fel ca alte cuvinte si nume, mai gandeste-te inainte sa vorbesti aiureli

| Gagiu_Valentin_1972 a răspuns (pentru anonim_4396):

Numele lui ISUS a ajuns la noi grație manuscriselor din primele secole ale Noului Testament în greaca koine, cu Tetragrama YHWH este altă poveste! Cert este că și aici îl putem cita din ''Nenea Iancu'' e sublimă, dar lipsește cu desăvârșire!'' Adică Tetragrama nu a fost utilizată în perioada primului secol! Mai mult de atât, în introducerea la traducerea lucrării The Five Books of Moses (Cele cinci cărţi ale lui Moise), Everett Fox face următoarea remarcă: „Nici încercările mai vechi, nici cele mai recente de a reconstitui pronunţia «corectă» a numelui ebraic [al lui Dumnezeu] nu au avut reuşită; nici «Iehova», [pronunţia] auzită uneori, nici «Iahve», pronunţia acceptată în general de erudiţi, nu pot fi dovedite cu argumente convingătoare".

Fără îndoială că dezbaterile specialiştilor vor continua. Evreii au încetat să mai pronunţe numele Dumnezeului adevărat înainte ca masoreţii să elaboreze sistemul de marcare a vocalelor. Prin urmare, nu există nici o modalitate sigură de a dovedi ce vocale au însoţit consoanele YHWH (יהוה).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu stiu ce sa zic, dar este enervant cadn vin la tine sa iti spuna de religia lor, noi nu venim la ei sa le indesam pe gat carti si astea.Si sa nu mai dea banii sa tipareasca te miri ce carti ca multi aprin focul cu ele sau le arunca.La bun.Si e aiurea ca femeile sa se inbrace naspa.Acuma vorbesc asa din ce am observat eu, am auzit de martorii lui iehova, dar nici nu stiu cine e iehova. Oricum nu am parere buna despre secte, ortodoxia este cea mai libera credinta si cea dreapta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei bine martorii lui Iehova sunt politicosi si sunt generosi pentru ca vor sa-iajute pe altii, spunandu-le care e adevarul.cat despre craciun sa ne gandim de fapt putin ce legatura are mos craciun cu nasterea lui Isus si unde se spune in Biblie ca s-a nascut in decembrie, pentru ca acolo unde s-a nascut, aceasta luna este una ploioasa si friguroasa nu una in care sa stea afara pastorii cu oile!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Practic, daca ne gandim bine e lojic ce zic ei! cu adevarat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu fac parte din martorii lui Iehova dar imi pare rau ca unii oameni sunt de parere rea fata de ei. Un anonim a spus ca martorii lui Iehova il enerveaza ca vin si iti propun sa citesti revistele despre Iehova, ei fac aceasta deoarece asa e scris in biblie ca sa umble din casa in casa si sa dea de stire de existente lui iehova.Si accentuez ca in biblie daca o sa priviti mai atent o sa observati ca exista si tatal lui Isus.De ce nimeni nusi pune intrebarea cine este tatal lui Isus?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Martorii lui Iehova sunt politicosi, de treaba, oameni cinstiti, corecti, doar ca sa te poata manipula si sa'si indeplineasca scopul: Acela de a atrage cati mai multi enoriasi in religia lor laughing Sa fim cinstiti, orice religie din lumea asta are si invataturi adevarate dar si false...asa ca nu mai continuati sa cautati vreo religie!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Zi-mi care e scopul vietii tale? thinking traiesti doar ca sa mori?

| tricky22 a răspuns:

Niste nenorociti, eu numesc martori lu iehva comunism religios membri aceste secte sunt oameni plecati cu capu am o prietena care a re o matusa ehovista si aceea matusa ai impune prietenei de care vorbesc sa nu asculte muzica rap/rock sa nu vb cu altcineva la telefon decat cu cine vrea ea sa nu se imbrace decat cum vrea ea sunt dusi cu capuuuu jos martorii lui iehova va urasc oameni fara creier

| AllieAyl a răspuns (pentru tricky22):

Uite,iti dau un sfat.Invata sa scrii corect si apoi sa critici.Ok? O zi buna.Tu spui de altu ca e asa, pe langa tu nu te uiti la tine.

| S3D4n a răspuns:

Eu sunt un Martor al Lui Iehova si nimic nu ma va face sa deviez depe calea cea buna, nici macar Preotimea asta de *** care va iau bani fara sa va dati seama.Si cand mergeti sa va ierte pacatele la biserica, peotu va iarta pacatele sau dumnezeu? Nu va dati seama ce faceti. Astia va cer bani si pentru mormantare, ca daca nu le dai, nu-l mormanteaza pe X sau Y. Mergeti voi pe calea asta rea numa, mergeti. Acuma mi-am dat seama de ce in biblie ii reprezinta pe martori ca fiind niste cai cu cap de om dar cu par de leu, cu coada de sarpe si aripi, care vin si ii chinuie pe toti ce nu asculta de dumnezeu -Apocalipsa 9:1-6. Oi avea eu 12 ani, dar nu ma las eu asa usor pacalit de toti ce spuneti ca noi ca bla bla ca bla bla ca dai draq si chestii din astea.Ori cum le-ati spune martorilor ca sunt, eu nu voi baga in seama.Si ca spuneti ca noi primim bani si chestii destea..Mergeti la penticostali sa vedeti ce averi au. Peda cum doamne sa-i vezi ca vin mai gata full parcarea cu BMW si casi ca in Las-Vegas. Oricum m-am scarbit rau de lumea asta! Toti raspundeti ca Martorii sunt asa si ca sunt asa si asa. da macar ai citit biblia sa vezi daca fac bine sau nu? Spune cineva ca suntem asa si asa..DOVADA BA GHITA :| Voi spuneti ca nu suntem buna ca suntem satanisti si din astea. Atunci de ce in timpul primului si al doiilea razboi mondial au fost ucisi si bagati in inchisoare evreii si Martorii? http://adevarul.ro/......index.html

| laura_8847 a răspuns:

Martorii fac ce a cerut Isus:spun si altora vestea buna despre planul lui Dumnezeu cu privire la omenire

| bubia a răspuns:

Pai depinde de om nu de religiehappy daca esti de treaba nu conteaza ce religie esti numa daca ai inebunithappy

| dani_1632 a răspuns:

Sant oameni cinstiti si corecti.cine vrea sa afle mai multe sa-i intrebe.