| MadRaven a întrebat:

Aveţi un prieten care este destul de inteligent, dar doriţi să-l ajutaţi să evolueze. Cum îl ajutaţi?
De exemplu: Cum convingeţi un prieten să citească? Să devină mai cult? ş.a.m.d.

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

In ziua de azi mai greu,cand sunt destui de putini cei care citesc!
Daca faci parte din cei care obisnuesc sa citeasca, provoca-l la discutii pe difeite teme (literatura, stiinta, filosofie)Poate va fi curios sa citeasca, sa se informeze ca sa faca fata discutiilor voastre!

| MadRaven explică (pentru Fatamuntilor):

Mulţumesc, dar am găsit soluţia.
Am început să folosesc cuvinte mai sofisticate cu el şi a început să citească mai mult ca să mă poată înţelege, dar sunt sigură că va descoperi cât de frumoasă e literatura. happy

6 răspunsuri:
| MadRaven explică:

Păi tocmai pentru că e prietenul tău, vrei să îl ajuţi să evolueze.

| MadRaven explică:

În întrebare am dat doar nişte example, ca să se înţeleagă mai bine la ce mă refer.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O pai sprijiniti-va de o salcie si vorbeste-i cu privire de david copperfield despre moarte si senzualitate.
desi cred ca nu ajuta cu nimic am un prieten care asculta weezer si tot ce seamana cu weezer e atat de groaznic incat imi vine sa sar din masina tarandu-ma in tufisuri sau sa sar in urmatoarea masina pe care o vad in paralel

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum depinde si de fiecare in parte. Eu, unul, as considera ca ajut un prieten sa evolueze daca il determin sa prefere mai mult trenurile decat automobilele. happy

In rest, il poti ajuta sa devina mai bun la ceva(un domeniu) la care esti tu deja mai bun, iar el chiar doreste asta, ca nu poti sa impui tot felul de chestii.

| FatalScream a răspuns:

Unii nu se obosesc deloc cu cititul, pentru ei este o mare bataie de cap, adica gen„De ce sa citesc eu cand pot sa ies cu rolele sau sa stau cu ochii beliti in calculator„ Oricum, ii spui si tu ca viata fara carte nu are rost, si nu stiu, ii bagi chestii din astea in cap si cred eu ca o sa inceapa sa citeasca cate putin.Nustiu daca raspunsul o sa te ajute dar macar incearca confused