| Fatamuntilor a întrebat:

AZI am auzit o problema de matematica la radio ZU.
Realizatorul spunea,, Avem un cos cu 7 mere. Cum facem sa dam fiecarui copil cate un fruct, dar sa ramana un mar in cos''?
NU e tema, am trecut de mult de periaoda aiarolling on the floor
EDIT! SUNT 7 copii, 7 mere!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă sunt șapte copii (cred că ai ratat partea asta în întrebare), îi dăm unuia din ei mărul cu tot cu coș.

16 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ultimului copil ii dam marul cu cos cu tot. Este marul in cos?

| Drimmero a răspuns:

Pai si copiii aia cati sunt? imi pare genul ala de intrebare care se vrea de 'logica' si daca raspunzi sa ti se zica ''hahaha, pai nu ti-am spus cati copii sunt, te-am facut''.

| Fatamuntilor explică (pentru Drimmero):

Neatentie la mine, scuze! sunt 7 copii, 7 mere!
editez, merci!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Din moment ce s-a dat raspunsul corect deja... cred ca pot sa ma abat putin big grin

Le dam la fiecare cate un mar, si apoi le luam marul... ca practic cerinta este indeplinita, le-am dat un mar, chiar daca il luam ulterior thinking

Si asa... ramanem si cu mai multe mere in cos.

| SilentRain a răspuns:

Ai zis cate un fruct, nu ai specificat sa fie mar
Deci dau la toți orfanii 6 mere și la unu ii dau alt fruc că e mic și prost nu se prinde și las unul în cos

Mai am și posibilitatea să dau doar cate o jumătate de măr la doii orfani iar eu sa păstrez unul în cos de-al dracu ce sunt laughing

| Fatamuntilor explică (pentru SilentRain):

Pai era clar ca de mere era vorba!
Raspunsul corect e cel mentionat de tine in prima parte.
Sau poti sa faci compot din 5 mere, sa pastrezi doua plus cosul. rolling on the floor

| SilentRain a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Da nu mai bine nu le dau nimic, ia gata ce tot atâtea mere laughing

| OldSoul a răspuns:

La 6 copii, dam 6 mere.
La ultimul copil ii dam si marul si cosul ca ne doare mana daca-l mai tinem mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă sunt 7 copii 7 mere, mai cumpăr un măr
Dau cele 7 mere și va mai rămâne unul in coș.

| Fatamuntilor explică (pentru anonim_4396):

S-A inchis la magazin, este starea de alerata! Copii trebuie sa primeasca fiecare cate un mar.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

, nu-i problemă, are bunicu, o ladă plină sau merg in plantație.

| Fatamuntilor explică (pentru anonim_4396):

Strici fensuiul.In plus este peste ora 22 cand nu poti circula de capul tau.Ce scrii pe declaratie?rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Cioplesc unul de lemn și îl vopsesc cu roșu, happy

| isemilia a răspuns:

Unuia îi dai coșul cu un măr în el.