| ρυƒυℓєтє a întrebat:

AZi noapte am visat ca satana a intrat in mine si parca eram posedat, tin minte ca mi-am facut cruce cu limba laughing) ...si ma rugam sa iasa din mine laughing. nu mai stiu bine visul, ce inseamna acest vis? thinking dau fundawinking

Răspuns Câştigător
| RusLoredana1989 a răspuns:

E doar un cosmar. Na-i dc sa te temi

4 răspunsuri:
| eucumine010 a răspuns:

Nimic, e doar un vis ciudat.

| ThatsMethod a răspuns:

MariusDark, te-ai uitat la un film urat : Ceea ce nu ne intereseaza nu exista pentru noi. Aici e locul în care natura noastra emotionala intra în joc. Nu ne poate interesa ceea ce nu ne place. Latura intelectuala si cea emotionala nu pot lucra decât împreuna, dar adeseori intra în contradictie. Deoarece în evolutia noastra, emotionalul s-a dezvoltat mai devreme decât intelectul, emotionalul tinde sa preia partea cea mai importanta în concentrarea atentiei noastre. Freud a fost primul care a explorat planul inconstient al psihicului uman, pornind de la ideea ca visele trebuie sa contina un raport direct cu trairile si problemele constiente ale omului. Dorintele, tendintele neacceptate de constient, toate sunt supuse unui proces de travaliu mental care duce la formarea viselor. Acest travaliu de elaborare onirica confera imaginilor sau ideilor o noua forma, o traducere într-un alt cod prin combinari de elemente într-o noua unitate. Astfel, dorintele, ideile, gândurile omului trec printr-un proces de transformare având la baza patru mecanisme: simbolizarea, deplasarea, condensarea, proiectia.
Simbolizarea - foloseste ca instrumente comparatia, reprezentarea, aluzia, substituirea, prin intermediul cenzurii, prin care elemente specifice ale gândirii umane iau o noua forma, simbolizata.
Deplasarea - prin care obiectul initial al gândirii sau dorintei sufera un proces de substituire, atribuind un nou obiect sau o noua reprezentare care sa desemneze obiectul initial. Un element este înlocuit, deci, ori printr-o parte a sa, ori catre un element cu totul nou.

| alecx4music a răspuns:

Inseamna ca te uiti la prea multe filme horror...
Laso mai moale...

| ghiolbitza a răspuns:

Visele nu au nici o semnificatie. Dar nu trebuie sa negam existenta diavolilor si a ingerilor. Dumnezeu are obiceiul de a trimite mesaje din astea, cum ca trebuie sa te schimbi. Mie, de exemplu, mi-a dat un accident de masina care m-a bagat in coma 3 saptamani. Cand m-am trezit, am realizat ca Doamne-Doamne mi-a dat de stire ca trebuie sa imi schimb stilul de viata, sa ma dau pe brazda, cum se zice. Tu acum crezi ce vrei, dar incearca sa nu negi optiunea asta.