| LetMeHelp a întrebat:

Azi noapte s-a intamplat ceva foarte ciudat! Fratimiu s-a trezit sa bea apa si cand a vrut sa se puna in pat a vazut ca ma uitam la el.A venit la mine ca sa ma intrebe de ce fac asta tongue...Eu:nimic! Dormaeam! Credeti ca eram somnabul sau eram treaz si nu-mi amintesc?
Eu stiu ca dormeam ba chiar am zis ce s-a intamplat si sa ma lase sa dorm la loc!
El jura cu mana pe inima ca nu visa si ca aveam ochii deschisi larg!

Răspuns Câştigător
| MaliciousDeath a răspuns:

Nu e normal,dar nu-i nici ceva grav.E doar o tulburare de somn,nu o boală în sine.
Ca să fii somnambul,nu trebuie neapărat să te plimbi de nebun prin casă. Unii preferă să vorbească, iar alţii să acţioneze, inconştient.
Eu cred că-s somnambulă, sau cel puţin eram.N-am mai păţit ceva de genu' de mai bine de 1-2 ani.Mi se întâmpla să mă ridic din pat în toiul nopţii, de ce nu ştiu, şi să mă plimb aiurea prin casă.Mi-a şi povestit mama de câteva ori, cum că odată a dat nas-în-nas cu mine pe hol şi m-a întrebat ce fac, eu i-am răspuns să mă lase în pace (lol) şi m-am întors iarăşi în cameră să mă culc.Probabil era doar pe bază de stres la mine.
E aiurea faptul când cineva te întreabă ce căutai la 3 dimineaţa în bucătărie, fiindcă nici tu n-aveai habar.
Dacă tu nu ţi-ai adus aminte că te holbai la fratele tău în mijlocul nopţii,nefiind întins în pat etc.,ar putea fi un semn că eşti somnambul,iar faptul că ţipai în somn, te încadrează la somnilocvie.Sunt doar două tipuri de parasomnii.Nu-s aşa de grave încât să-ţi pierzi capul.
http://www.romedic.ro/parasomniile/semne-si-simptome

4 răspunsuri:
| Yusuke16 a răspuns:

Da posibil ca unul din voi doi sa fie somnambul.Si eu cand dormeam cu parintii in camera sau cu soramea imi spun ca vorbesc in somn, ca dau din maini, ca ma ridic in fund si incep sa vorbesc...

Funda?big grin

| LetMeHelp explică:

Eu am mai avut antecedente.S-a intamplat acum o saptamana.Tot fratimiu m-a vazut (pentru ca dorm cu el in camera...tongue).Mi-a zis ca m-am ridicat in fund, am deschis ochii si am strigat "mamaaa mamaaa"(am srigat dupa maicamea) disperat deparca ar fi plecat si ma abandona. Apoi mi-a zis trezeste-te! Si eu:lasa-ma sa dorm! E normal?laughing

| MaliciousDeath a răspuns (pentru LetMeHelp):

Nu e normal,dar nu-i nici ceva grav.E doar o tulburare de somn,nu o boală în sine.
Ca să fii somnambul,nu trebuie neapărat să te plimbi de nebun prin casă. Unii preferă să vorbească, iar alţii să acţioneze, inconştient.
Eu cred că-s somnambulă, sau cel puţin eram.N-am mai păţit ceva de genu' de mai bine de 1-2 ani.Mi se întâmpla să mă ridic din pat în toiul nopţii, de ce nu ştiu, şi să mă plimb aiurea prin casă.Mi-a şi povestit mama de câteva ori, cum că odată a dat nas-în-nas cu mine pe hol şi m-a întrebat ce fac, eu i-am răspuns să mă lase în pace (lol) şi m-am întors iarăşi în cameră să mă culc.Probabil era doar pe bază de stres la mine.
E aiurea faptul când cineva te întreabă ce căutai la 3 dimineaţa în bucătărie, fiindcă nici tu n-aveai habar.
Dacă tu nu ţi-ai adus aminte că te holbai la fratele tău în mijlocul nopţii,nefiind întins în pat etc.,ar putea fi un semn că eşti somnambul,iar faptul că ţipai în somn, te încadrează la somnilocvie.Sunt doar două tipuri de parasomnii.Nu-s aşa de grave încât să-ţi pierzi capul.
http://www.romedic.ro/parasomniile/semne-si-simptome

| LetMeHelp explică:

Somnambulismul e o boala.Nu ti se intampla odata si gata.Si...ce am facut eu nu e somnambulism.Nu m-am sculat din pat, nu m-am plimbat prin camera.Probabil ca e cum a spus ilovei.

Inca mai astept raspunsuri pentru ca dau funda!

| ilovei a răspuns:

Stati linistiti ca nu sunteti somnambuli niciunullaughing. este o stare care se poate intampla oricui. dormeai, insa te-ai trezit si te-ai uitat la el, apoi ai adormit la loc. nu iti amintesti deoarece erai in starea aia de somn. eu am patit-o chiar azi noapte. laughing puteti sta linistiti ca nu sunteti somnambuli:*