| anonim_4396 a întrebat:

Azi se împlinesc 8 ani de la tragedia din clubul Colectiv.
Ce impact a avut asupra voastră la momentul respectiv?
Cum vedeți voi tragedia la 8 ani distanță?

Răspuns Câştigător
| TheCormoran a răspuns:

O tragedie cumplita unde s-a dovedit inca o data ca incompetenta statului roman a ucis oameni nevinovati. Am simtit o repulsie fata de conducerea Romaniei si empatie pentru victime cat si pentru familiile lor, am vazut imagini needitate cu oamenii morti de la Colectiv si ce am vazut acolo am ramas marcat in ce fel aratau oamenii aia care erau arsi complet, cei care s-au salvat si au avut nevoie de ingrijiri medicale complexe au ramas pe viata cu semne pe fata, maini si alte parti ale corpului, absolut cumplit!
Cum vad tragedia la 8 ani distanta? Nu s-a schimbat nimic, e un scenariu cu repetare in orice moment drept dovada ca s-au mai intamplat multe nenorociri de atunci, la 8 ani distanta avem Crevedia, nu ne vom invata niciodata, Romania e o tara irecuperabila, nu se va mai face bine niciodata. Am avut ocazia sa locuiesc intr-o tara din Vest pentru o perioada si asa ceva nu ai sa vezi niciodata acolo.

7 răspunsuri:
| stef87 a răspuns:

Evenimentul nu m-a lovit direct, dar nu poti sa fii nepasator. Imi amintesc de un moment emotionant de la un concert Anathema : "nu v-am uitat ", "ne este dor de voi" https://youtu.be/XXbWAEPqY3o?si=3n86pf0Dlu__nWs7&t=370.
Dupa ce mi-am pierdut si eu tatal, acest video devine si mai puternic.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Am 2 stingătoare in casa de atunci, și detector de fum.

| J0B0MAT a răspuns:

În general încerc să uit chestiile nașpa și să nu mă gândesc la ele peste ani.Pe mine nu m- a afectat personal, dar e bine de știut că multe locații din România nu respectă regulile împotriva incendiilor, cutremurelor. Iar de mers la concerte întotdeauna am preferat în aer liber, nu în înghesuiala și mirosul cluburilor. Nu sunt o persoană care a mers sau merge în cluburi prea des, pentru că general atmosfera și persoanele de acolo nu îmi plac.

| Hyperion7 a răspuns:

Istoria se repetă.

| blackann a răspuns:

Iesisem in oras si eram aproape de colectiv.
am vazut o stire si brusc ma sunau oamenii pentru ca nu stiau daca sunt chiar acolo sau la alt club.
a fost trist.

lucrurile au ramas la fel si daca se va mai inatampla ceva asemanator, repercursiunile ar fi aceleasi.
pentru ca Romania e de c*a*cat.

| TheGentleman a răspuns:

Eu am ascultat asta https://www.youtube.com/watch?v=KvbQEnGtpOs

Și am sunat amicii pe care-i știam atunci că sunt la București.

Mă lasă rece la 8 ani distanță. Nu mă mai miră nimic. Schimbul intergenerațional este atât de necesar și se produce atât de greu.

| vodami92 a răspuns:

Eu sigur nu! nu pot uita ce s-a intamplat atunci! cati oameni au trebuit sa moara! mie nu imi place cum si-au batut joc de tinerii astia! cum i-au batjocorit! rozatoare sau sobolani! sau ca le ardea carnita pe ei! ca la gratar! dar ce vina au ei daca muzica asta le placea! pur si simplu au venit doar sa se distreze! era vineri seara! dupa munca! ce remediu e mai bun decat distractia! numai zic spun ca era si gratuit! eu zic spun ca organizarea a fost proasta! prea multi tineri inauntru! gresit totul! artificiile alea erau pentru exterior! nu pentru interior! buretele ala la fel! foarte periculos! poliuretanul cea mai toxica substanta posibila! in cazul celor de la colectiv! arde pielea pe tine! fata! mainile! picioarele! eu nu vad nimic de ras in chestia asta! neglijenta totala! si acum nu ii vorba daca am avut pe cineva sau nu! dar vreau sa zic spun! putea fi oricine! mama ta! tatal tau! sora ta! fratele tau! copilul tau! ce faceai chiar nu stiu! imi este ca astfel de evenimente nefericite ca si colectiv! se vor repeta! pentru ca nu s-a schimbat nimic in tara asta! si nici nu o sa se schimbe! noi parca suntem inca in comunism! si zicem spunem! lasa ba ca merge si asa! noi vrem sa fie bine in tara asta! ca ne-am saturat sa ne tot uitam la altii! dar nu se poate! nu vrem! nu ca nu se poate! ne-am obisnuit asa! si ne mai miram de ce pleaca tinerii in afara! pai daca aici in tara ta nu ai conditiile necesare! ce sa faci! decat asta! parca te si obliga sa emigrezi! culmea este ca noi votam aceeasi oameni ani de zile! ca altii de unde!