| VasileRapidistu13 a întrebat:

Baietii care au temperamentul sangvinic sau flegmatic pot intra in depresie?

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Chestia cu temperamentele este o idee depasita, o teorie abandonata inca de la 1848.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Adica spui ca temperamentele nu exista?

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Dap, in psihologia moderna nu se mai vorbeste de cele patru temperamente.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Adica vrei sa spui ca psihologia moderna ar afirma clar ca temperamentele, de fapt, nu exista sau doar nu prea le mai mentioneaza?

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Ideea cu temperamentele este o ipoteză științifică învechită (abandonată).

Conform cu https://ro.wikipedia.org/wiki/Temperament

Acest punct de vedere prezintă importanță doar pentru istoria științei, el nu mai este medicină sau psihologie.[1] Deja la 1850 teoria celor patru temperamente clasice era privită drept depășită.[1]

Marks, David F.; Murray, Michael; Evans, Brian; Estacio, Emee Vida (13 mai 2015). Health Psychology: Theory, Research and Practice. SAGE Publications. p. 555. ISBN 978-1-4739-2758-2.