| Superior a întrebat:

Bloc nou sau bloc vechi?
Recent eram interesat in garsoniere de 16mp din blocuri vechi, dar dupa ce am vizionat cateva, mi s-a luat. Ca si tanar, am privit locurile respective ca o involutie si o lipsa de respect la propria persoana.
Astfel iau in calcul si apartamente din blocuri noi...
Problema se pune : merita?
Ce puteti spune despre Popesti-Iordeni?
Am citit pe softpedia niste topicuri, dar daca te iei dupa ce scrie aia acolo, absolut nimic din viata asta nu e bun.

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu conteaza ce bloc e (unica problema la alea vechi e lipsa liftului unele au altele nu) - (la bloc nou recent facut crapa putin peretii, se remediaza de firma care la construit apoi nu ai treaba), zona e importanta sa nu fie nebuni si paranoici care fac haos. Interiorul se poate reconditiona, exteriorul si scara blocului tine de costurile intretinerii care platesc toti vecinii. Si un garaj vine bine pentru masina

suntserios
| suntserios a răspuns:

E absolut incomparabil un bloc nou cu ce e construit in anii 70-80in Romania. Din punctul meu de vedere

Cât despre Popești Leordeni... E o cutie aglomerata și cu grave probleme la infrastructura

| Superior explică (pentru suntserios):

Banuiesc ca exista si exceptii "fericite" acolo, cum ar fi Soseaua Oltenitei (care ruleaza perfect drept pana la Piata Sudului).
Am gasit asa : 2 camere (30mp) + loc de parcare + gradina - 28.000 euro. Mult mai convenabil decat 22.000 euro pe o cutie de chibrituri de 15mp dintr-o conserva comunista (mi s-a luat rau de tot de ele dupa ce am fost la cateva vizionari). Din ce am inteles de la niste indivizi, cumparand de la dezvoltator mai poti sa-ti tragi o reducere de minim 10-25% din pretul de lista.
Avand in vedere ca am masina, ma pot conecta usor cu alte locatii ce prezinta interes pentru mine.
De Militari ce zici (in comparatie cu Popesti Leordeni)? Merg ocazional in vizita acolo si mi se pare lumea mai selecta, diversitate mai mare, dar blocurile noi sunt situatie la distante destul de mari de zona centrala a cartierului.

| suntserios a răspuns (pentru Superior):

30mp și 2 camere ceva nu se leagă. Un apartament decent de 2 camere ar trebui sa aibă peste 40mp. Ce ai găsit tu donata mizeriile de construcții făcute în Popești Leordeni și Militari.

Eu nu am auzit dezvoltați sa lase 25% din preț... Adică să din serioși aia 25% e profitul lor, poate chiar mai puțin.

| Superior explică (pentru suntserios):

Sincer ma intereseaza mai mult calitatea constructiei (ex : apa pe pereti, fuge pamantul de sub casa etc). In principiu am idei despre cum sa maximizez ergonomia spatiului dintr-o camera.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

As cumpara doar in functie de zona.
Daca e fara risc seismic si nu vad dubiosi, iar peretii arata ok (inclusiv pe casa scarii), merge.
Multe blocuri noi sunt facute prost, pe repede inainte. Prefer unul vechi, fara probleme, in care sa renovez.

Răspuns utilizator avertizat
| nevermatch a răspuns:

Bună, eu ti-am spus si data trecuta ca garsonierele confort 3 nu se afla in blocuri comuniste ci in fostele camine de asa-zisi nefamilisti, era evident ca vei gasi numai mizerie acolo.
Blocurile noi merita doar daca ai un buget suficient de bun incat sa iti iei intr-un complex conectat la oraș, cu metrou aproape.
Blocurile din anii 70-80, mai ales daca sunt intretinute (iti dai seama dupa cum arata scara blocului de obicei), dupa mine, merita mult mai mult decat un apartament in bloc nou la o ora de Bucuresti.
La 40000 iti gasesti o garsoniera de aprox 30m utili intr-o zona buna (garsoniera la Lujerului de exemplu) intr-un bloc vechi bun. (Recomand bloc mixt si nu bloc de garsoniere) Ce ai vizionat tu pana acum au fost construite pentru aurolaci si locuite de aurolaci, cum te asteptai sa fie? laughing

| Superior explică (pentru nevermatch):

Ai dreptate mare.
Oricat de bine le-ai amenaja inauntru, numai scara blocului si imprejurimile iti provoaca sila.
Ce parere ai de blocurile noi din zonele Soseaua Oltenitei si Soseaua Postalionului? Poate chiar cele din Popesti-Leordeni.
Avand masina, banuiesc ca mari probleme nu as avea. Din Popesti fac pana in Sun Plaza, mall de top, pana in 5-10 minute cu masina.

| Lovelyrockgirl a răspuns:

Mie imi plac blocurile noi, insa am auzit ca unora le pica tavanul.
Blocurile vechi sunt mai sigure zic unii.
Nici numai stii ce sa alegi, eu zic sa vezi atat blocuri noi cat si vechi apoi iei o decizie.