| Doarunaltutilizator a întrebat:

Bun,toti stiti cine sunt supereroii astia Batman,Green Arrow,Robin.
Spre deosebire de alti supereroi precum SuperMan,The Flash,Deadpool,Wolverine,Hulk genul asta de supereroi chiar ar putea exista deoarece sunt prezentati intr-o forma mult mai realista,cu povesti mai realiste.
Spre exemplu Batman nu s-a nascut Batman si nu a venit dintr-o alta planeta sau a devenit erou datorita unor radiatii gama.
Totul la el a pornit de la o tragedie care l-a marcat inca de mic copil si de atunci si-a promis ca o sa isi razbune parintii si apoi vreme de mai multi ani s-a antrenat si a ajuns unul din cei mai daca nu cei mai puternici si destepti eroi fara superputeri si s-a bazat numai pe gadgeturi mintea si trupul bine antrenate.
Credeti ca un om normal(bine presupun ca aici banii isi joaca un rol important,ca altfel cum si-ar lua gadgeturi, arcuri cu sageti, sulite katane etc.)ar putea deveni "supererou" sau "justitiar" daca ar face tot ce a facut Batman cu lux amanunt asa cum spune omul asta aici?

https://youtu.be/Mo7BuzpXRPg

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Nu prea merge + ca desi au o constructie putin mai relista tot au multe componente semi SF in origini.

La batman si iron man sunt genii, bani cu nemiluita, experti in toate domeniile si capabili sa faca intr-o seara ceva demn de un nobel. pe langa asta, tehnologiile pe care le folosesc sunt SF iar in cazul lui Bruce mai e si expert in nu stiu cate forme de arte martiale.
Trecand peste asta, opririle alea pe care le face Batman in animatii si beniz desenate cu pistoalele alea cu franghii nu-s realiste ca i s-ar rupe mana in secunda 2 iar iron man ar muri in secunda 2 de la acceleratia costumului, opriri sau de la orice laser/gloante care dau in el.

Green arrow are o origine destul de vaga cu insula aia, dar stim ca in cativa ani ani parca a devenit expert in anrte martiale si tras cu arcul si pare mai bun decat un arcas profesionist care a facut asta toata viata..nu prea e plauzibil.

Robin e in aceiasi barca cu Batman.

Pe langa asta mai ai si avantajul mediului DC in care politiei/guvernului nu ii pasa de un tip imbract in costum de liliac care se bate cu gangsterii. Nu prea te poti ascunde cand te intorci cu masina aia la pestera de sub vila ta.

| Doarunaltutilizator explică (pentru RoCkKiD):

In Arrow de pe CW i s-a facut originea ceva mai buna dar nu vreau sa dau spoilere daca nu ai vazut serialul, povestea despre ce i s-a intamplat in aia 5 ani e explicata in 5 sezoane si zic ca au facut treaba buna. Daca nu ai vazut serialul il recomand sa il vezi, mai ales primele 2 sezoane.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un om normal, nu. Chiar dacă ar avea bani.

| Doarunaltutilizator explică (pentru sadrian46):

Normal ma refeream aici in sensul de obisnuit ca toti ceilalti, ca au anumite probleme incat se catara pe cladiri in costume mulate ca sa bata gangsteri e altceva.