| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am 13 ani si vreau sa fug cat mai departe de casa... Efectiv nu mai am pe nimeni, nimeni nu imi este alaturi si aseara am plans o ora incontinuu gandindu-ma la ce pot sa fac in stiuatia asta. In viata mea nu m-as sinucide dar nu vreau sa mai am pe nimeni, vreau sa fiu singura, doar eu si sa contez doar pe mine. Maica-mea, taica-miu si frate-miu mereu ma ameninta cu bataia si ce sa vedeti, chiar am primit batai, mai scurte sau mai lungi dar care chiar m-au durut. Acum câteva zile eram cu prietenii mei la magazin si aveam telefonul in borseta si ma întâlnisem cu fratele meu din intamplare care imi dăduse telefonul lui ca sa vorbesc cu tata, acela a inceput sa urle si mi-a zis sa vin ACUM acasa pentru ca telefonul meu era pe silențios si nu stiam, nu cred ca doar mie mi se intampla sa stau pe tik tok sau insta story si din cauza zgomotului il dau pe silentios sau foarte incet, ei bine atunci am uitat sa dau volumul mai tare. Cand am ajuns acasa mi-a tras 2 palme de am vazut negru si imi țiuiau urechile.

Mama m-a lovit cu un pumn in nas de mi-a curs sange 25 min acum cateva luni doar pentru ca voiam sa imi bag pisica in casa pentru ca ploua afara.

Fratele meu mereu imi zice "te rup cu bataia/te sparg cu bataia/te calc in picioare" fara sa ii fac nimic, azi ma certam cu mama si trebuia sa plecam la mall pentru cumpărături si a venit spunand "eu nu o iau nicăieri pe proasta asta, o calc in picioare pentru ca m-a trezit din somn" si normal ca am ramas acasa si iar am plans incontinuu. Chiar e in stare sa ma calce in picioare, m-a mai bătut de cateva ori pana am urinat pe mine si dupa tot el radea(imi dadea palme, picioare, ma tragea de par si ma lovea de perete sau se pune cu piciorul pe burta si pieptul meu si imi dadea palme peste fața).

V-am spus, nu mai am pe nimeni, verisoara mea abia daca ma mai baga in seama si eu care credeam ca e una dintre persoanele care chiar imi sunt alături la bine si la greu. Bunicilor nu le spun ce se intampla pentru ca stau prost cu tensiunea si nu vreau sa agravez situatia iar prietenii mei sunt falsi, singurul prieten in care chiar as putea avea incredere(nu in totalitate) este un baiat pe care l-am cunoscut acum 2 luni si din cate am observat chiar e de treaba si de incredere dar va dati seama ca nu ii pot spune toate astea.

Mama mereu ma injura in toate felurile si ma face curva sau imi spune ca o sa imi îndepărtez picioarele la primul baiat(daca stiti la ce ma refer). Chiar vreau sa fug si sa nu ma mai intorc acasa, ce pot sa fac in situatia asta? Sau stiti ce imi mai doresc foarte mult? Sa plec singura la răsărit pe plaja, poate asa o sa ma mai relaxez dar daca le spun părinților mei ca vreau sa merg singura nu o sa ma lase si daca plec fără sa ii anunt chiar o sa imi iau o bătaie grava. Mereu cand tata se certa cu mama pleca cu masina intr-un loc pustiu ca sa se relaxeze(pe lac, pe plaja etc) va rog spuneti-mi ce sa fac mai ales in legatura cu răsăritul soarelui pe plaja.

3 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Michaeel a răspuns:

Imi pare rau de situatia ta, sper din tot sufletul sa treci peste toate si sa ai parte numai de fericire in viitor.Sa pleci de acasa nu este deloc o solutie buna,la varsta ta nu vei putea sa te intretii si iti va fi foarte greu de una singura fiind minora. Poti sa vrbesti cu parintii tai,vorba dulce mult aduce, si sa incercati sa rezolvati problema asta, cine stie poate ajungeti si la terapie de familie. Daca nici asa nu merge, cel mai bine ar fi sa le spui bunicilor tai si sa mergi sa stai cu ei, poate asa vei scapa de toate astea sad sper sa treci peste toate si nu uita sa lupti peste toate greutatile pe care ti le aduce viata!

| MihaiV01 a răspuns:

Doamne imi pare asa rau de tine
Ce iți pot recomanda sunt doar 2 variante
1 spui totul bunicilor si rămâi cu ei
2 ori suni la protecția copilului
Din pacate mulți copii din România si nu numai trec prin asta
Multa putere sa mergi înainte, sa nu te gândești la o tentativa de sinucidere
Amintește-ti ca ce nu te omoară te face mai puternic
Undeva de sus cineva iti va pregăti o soarta buna
Sper sa rezolvi astea