| Mada0055 a întrebat:

Buna. Trec printr-o situatie foarte jenantă, am o mare problema la comunicare. De mult timp ma tot balbai si sa spun cuvintele greșit. Stiu ca e ceva normal si toti greșesc dar la mine se intampla prea des. Am ajuns pana in punctul in care sa nu imi mai doresc sa vorbesc deloc cu nimeni ca nu cumva sa fiu văzută ca fiind anormala. Un om normal nu are atatea dificultati in vorbire. De multe ori mi se mai întâmplă și să rămân fără cuvinte sa nu ma pot concentra pe ce am de spus. Va rog frumos imi spuneti o soluție cum as putea sa vorbesc ca un om normal fara dificultăți? Si din ce cauza mi se intampla asta?

2 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

Există o categorie de tulburări numită deficiențe de vorbire. Pentru a vedea dacă suferi de una și pentru sfaturi despre ce ai putea să faci mergi la un logoped.

| Mada0055 explică (pentru mastadont):

Nu am bani de logoped si eu vreau sa aflu de aici de aceea am pus intrebarea sa vad daca are cineva idee ce din ce cauza