| anonim_4396 a întrebat:

Bunahappy Am fost in Romania pana la 9-10 ani iar dupa am venit in Grecia la parintii mei.Am intrat la scoala in clasa a 4a. Mi-a fost greu la inceput mai ales ca nu stiam limba greaca bine, dar m-am descurcat, am trecut, chiar daca nu eram cum eram in Romania, cea mai buna, am luat si inca iau note foarte bune.Acum sunt in a 7a si am vbit cu ai mei si cu rudele din Romania sa ma intorc sa fac, clasa a 8a si liceul acolo impreuna cu varmiu in aceeasi clasa care e de aceeasi varsta cu mine.Eu vreau sa ma duc 51% dar nu sunt siguratongue pentru ca stiu ca va trebui sa recuperez mult si sa citesc toata vara anul asta daca ma duc.Si mi-e teama sa nu inteleg.Intrebarea mea este:Stiu ca imi va fi ff greu si ca va trebui sa ma straduiesc dar cum mai sunt scolile in Romania mai ales cand intri la liceu? Mai ales matematica pentru k nu-mi place deloctongue(Si mai te duci cu uniforma? Cel putin asa era cand ma duceam eu:pp). Si istoria pentru k nu am mai facut in Romania. Iar profesorii imi vor intelege situatia ca am fost in alta tara? Stiti pe vreo cineva? :/ Si va trebui sa invat mai bine aici pana in Iunie pentru a intra la scoala unde e si varmiu? Va trebui sa dau un examen ceva inainte de a intra? :/

11 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Cel mai bine este să rămîi în Grecia și să termini liceul acolo și apoi vei vedea unde vei dori să mai mergi.

| Motanul239 a răspuns:

Pai dupa parerea mea o sa te descurci, cat despre uniforme depinde de cat de mult se respecta scoala respectiva de exemplu la mine in scoala nu poarta nimeni uniforma...bine..poate cei de clasa I dar la alte scoli la care am fost secam poarta. profesorii crede-ma ca nu vor fi absurzi cand vine vorba de istoria romaniei si altele, matematica (nici eu nu ma omor dupa ea) o sa o prinzi tu sunt sigur. examen nu cred ca vei da pentru ca am si eu colegi veniti din alte tari si nu au dat examen. sper ca te-am ajutat...succes

| annonnimus a răspuns:

Buna! Si eu sunt in Cipru si tot limba greaca a trebuit sa o invat. Iti zic un lucru pentru ca stiu materia greceasca de clasa a7-a, nu te intoarce in Romania, ramai in Grecia pana vei termina liceul. Eu am plecat din clasa a 7-a din Romania si acum sunt a10-a la liceu si am vrut sa ma intorc in Romania dar am vorbit cu prieteni din Romania care sunt in acelasi an de liceu si i-am rugat sa imi trimita teste lor de la materiile improtante (matematica, istorie, romana, fizica, chimie, etc) si sincer materia de la noi e mult mai in fata. De exemplu eu la matematica in clasa a10-a fac lucruri care in Romania se fac in clasa a8-a. Na tinand cont ca esti doar a7-a poate ai vreo sansa dar este foarte greu si e pacat sa iti pierzi un an din viata doar pentru ca vrei sa te intorci acolo, poti sa te duci in vacante daca este. Iti spun din propie experienta ca este foarte greu sa recuperezi odata ce ai fost plecat atata timp. La mine sunt doar 3 ani si mi-ar fi greu sa ma intorc, dapoi la tine unde sunt 5? Eu zic sa te gandesti de 2-3 ori inainte sa faci asta. Stiu ca lucrurile nu sunt roz in Grecia si poate na iti este dor de prietenii tai din Romania dar viitorul tau este mai important. Poate ar trebui sa faci si tu chestia aia, sa ceri teste de la prietenii tai din Romania sa vezi daca te descurci, daca da, iti doresc tot succesul din lume, sper sa iei decizia corecta pentru tine.

| Antonia981 a răspuns (pentru annonnimus):

Pai exact asta e..Ma gandesc doar la viitorul meu si nu stiu unde este mai bine sa fac liceul.Si mai ales acum ca ma gandesc si la examenul de capacitate, nu stiu exact cum se procedeaza.La sfarsitul clasei a 8a il dai nu? Si din ce clase scrii? :/

| annonnimus a răspuns (pentru Antonia981):

Uite eu in Romania nu am apucat sa dau testul ala de capacitate ca sa treci la liceu dar din cate stiu este destul de greu se da la limba romana, mate, istorie sau geografie (ce iti alegi tu din astea 2). Dar la romana stiu de la fratimiu ca a avut de citit vreo 4 carti, bine el a terminat acum multi ani, dar este foarte mult de citit. Din cate imi aduc aminte trebuie citit Domnul Goe, Baltagul si multe altele si la toate astea ai de facut referate si caracterizarea personajelor, este foarte mult de invatat si nu iti ajunge o vara. Eu te-as sfatui sa ramai in Grecia si iti dau si motivele: 1) materia este mult mai usoara ca in Romania, nu te bombardeaza cu teme si prostii aiurea. 2) deja ai o viata, prieteni noi. 3) ar fi prea mult un alt inceput tinand cont ca ai doar 14 ani?! 4) esti langa parintii tai 5)ai mai multe sanse acolo sa faci ceva si acum sa o luam si altfel, cate zile libere sunt in Grecia, o gramada, pentru ca si eu am aceleasi zile libere cu voi acolo. Cate sarbatori se fac la scoli? O gramada, pe cand in Romania nu ai parte de excursii si ore libere cum ai in Grecia. Dar daca te hotarasti sa ramai acolo sa iti termini liceul. nu te-as sfatui si pentru facultate. Eu deja ma gandesc la facultate si toti de aici care inainte se duceau in Grecia acum nu se mai duc, facultatile sunt varza. Deci singurul lucru mai greu o sa fie cu facultatea daca vrei sa o faci va trebui sa te gandesti la alta tara. Sper sa iti fi fost de ajutor. Dar am o intrebare, de ce vrei sa faci liceul in Romania, nu te-ai adaptat acolo? happy

| Antonia981 a răspuns (pentru annonnimus):

M-am adaptat big grin.La inceput vroiam sa plec inapoi in tara. Dar acum ca am si prieteni si am o viata aici nu prea vreau sa plec.Doar ca ma gandesc la viitor.Cred ca ai dreptate, este mai bine sa raman aici.Deci liceul este mai bine sa il fac aici decat in Romania? happy Si de facultate stiu, o sa ma gandesc mai am pana atunci big grin.Ma gandesc sa fac facultatea in Romania, pentru ca am auzit de multi doctori de aici care au facut facultatea in Romania si ma gandesc, ca este mai bine.Deci daca termin aici in Grecia gimnaziul si liceul pot sa ma duc in Romania sa fac facultatea nu? :/

| annonnimus a răspuns (pentru Antonia981):

Liceul clar este mai bine sa il faci in Grecia, cat despre facultate, doar daca vrei sa dai la medicina este bine in Romania. Multi medici si de aici au studiat in Romania, aproape 60% din ei, doar pentru medicina suntem recunoscuti noi ca romani. Si da, poti sa faci facultatea in Romania chiar daca faci gimnaziul si liceul in Grecia. Tu esti A' taksi gimnasiou, nu? Deci mai ai putin si din cate stiu daca nu se va schimba sistemul, la liceul in B' si G' taksi iti alegi materiile pe care vrei sa le faci in functie de ce cariera vrei sa urmezi. Eu asa am prins, dar am inteles ca in Cipru de la anul se schimba si nu o sa mai poata sa aleaga cei ce vor veni la liceu, sper la voi sa ramana tot asa pentru ca este mult mai bine sa te axezi exact pe ceea ce vei urma mai departe.

| Antonia981 a răspuns (pentru annonnimus):

Nubig grin.Eu sunt B' gimnasiou. :p

| annonnimus a răspuns (pentru Antonia981):

Aaaa. Atunci cu atat mai mult trebuie sa te hotarasti repede.; p.
Succes la examene ca sunt aproape happy.

| Antonia981 a răspuns (pentru annonnimus):

big grin Da, m-am hotarat, o sa raman in Grecia sa termin si liceul si dupa vedem:p.Mersi,si tie succes. happy

| Bettyyy a răspuns:

Yaaa souououou!happy
Uite. eu tot de pe la 10 ani am plecat din tara tot in Grecia... pana pe clasa a 10-a. Apoi. brusc... am hotarat sa vin in tara. Te sfatuiesc sa faci liceul in Romania.1. e mult mai frumos!
2. o sa iti formezi o gama si mai larga de cunostinta generala.
3. dai bac-ul doar din 3 materii
etc happy
Eu nu regret deloc ca am venit