| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Am nevoie de ajutor femeilor.
Mie îmi crește parul foarte repede și mult pe picioare, dau tot timpul cu aparatul de ras și cu lama, dar tot crește. aveți vreo idee altceva ce e de folos să nu mai creste atâta? Sau oare epilare definitiva este de bun ajutor?

6 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Epilarea definitiva de la salon te costa ceva, nu gluma.Gasesti liste cu preturi pentru acest serviciu pe diferite pagini sau siteuri ale saloanelor de frumusete.Si nu, nu este adevarat ca iti creste mai mult par cand te faci cu aparatul de ras. Daca era asa simplu toata lumea care incepe sa cheleasca s-ar da cu lama si le-ar reveni podoaba capilara.Nup, nu asa functioneaza.E doar o iluzie optica din cauza taierii firului de par.La nivel microscopic el este ca o sabie, are varful ascutit. Poti compara vizual cu o rama de copac.In momentul in care dai cu lama varful nu mai este, ci se vede direct cum creste grosimea firului de par, asa cum si dupa crengile taiate la arbori ramane un ciot urat.De aceea pare mai des, insa firul nu isi schimba nicio proprietate.

| Hyperion7 a răspuns:

Pai cu lama evident că va creste mai repede,încearcă altă metodă de epilare,ceara, epilare cu laser, epilare cu crema epilatoare.
Epilarea laser e cea mai costisitoare, dar nici parul nu îți va creste mai repede.
Cu ceara /crema epilatoare îți va creste cam la o săptămână/doua, dar sunt proceduri mai ieftine.

| LisaJulie a răspuns:

Epilare definitiva, NU mai folosi aparatul de ras, cu cât îl folosești mai mult cu atât îți creste mai mult

| AlexandraAle121 a răspuns (pentru LisaJulie):

Cam câte ședințe se fac?

| LisaJulie a răspuns (pentru AlexandraAle121):

Eu nu am facu inca epilare dar cred ca 7-8 sedinte

| Mindfulness a răspuns:

Cu ceara, va creste mai rar și firul se va subtia. Nu este.