| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Am nevoie de sfaturile voastre!
Deci, sora mea are 13 ani si asculta manele.
Adica a ajuns chiar sa lase mesaj la manelisti pe Facebook si sa ii invite la banchetul ei!
Eu nu mai ascult asa ceva[am ascultat si eu, recunosc, dar aveam 7-8 ani! ] si i-am zis ca genul ala de muzica[daca poate fi considerat 'gen' sau 'muzica' ] o face inculta si nu o ajuta cu nimic in afara de faptul ca o face mai proasta pe zi ce trece laughing
Am o verisoara care vorbeste cu ea si asculta si aia manele si ii trimite si la sor'mea, si asta, cum ii mai bleaga, asculta si se ia dupa aia.

Va rog, ajutati-ma cu niste sfaturi ca nu mai stiu ce sa-i spun ca sa o conving sa nu mai asculte asa ceva si sa nu se mai ia dupa verisoara noastra.

Multumesc.

Răspuns Câştigător
| maria56 a răspuns:

Daca asta este alegerea ei si ai incercat deja sa ii schimbi parerea si nu ai reusit nu ai ce sa faci. Preferintele in materie de muzica difera in functie de cultura omului respectiv de educatie. Nu cred ca un om educat poate sa asculte un asemenea tip de muzica. In primul rand nici macar nu iti transmite un mesaj concret. Imi pare rau pentru ea sincer. Poate o sa isi dea seama intr-un sfarsit odata ce o sa se maturizeze. Depinde in mare parte de ea. succes

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Fiecare ascultă genul de muzică care îi place, da?
Și eu ascult manele, și asta înseamnă că sunt incultă?
Problema este la tine, nu la ea.
Pa, pa.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună din nou.
Nu ai vorbit în general, ai vorbit la obiect și eu tot la obiect ți-am răspuns!
Las-o să asculte ce-i place, nu mai dați naștere la discuții și certuri!
Pa, pa.

| Fantasy a răspuns:

Spune-i ca aia is rromi si atunci si ea ii unarolling on the floor)nu vreau sa jignesc pe nimeni dar daca tot ai zis cum sa o faci sa renunte.sau ai putea sa ii areti alte melodii care nu sunt manele si o sa ii placa alea mai mult.de exemplu ai putea sa ii areti melodiile de la backstreet boys sau westlife.si o sa continue sa asculte melodiile lor daca o sa ii placa.nu stiu.

| Pinxiee a răspuns:

@Legiuitoarea eu vorbesc in general.Mai exista si exceptii,bineinteles.
Totusi, intreb din pura curiozitate, asculti numai manele?