| Cosmina33 a întrebat:

Am nevoie de un sfat.
Sunt la UBB, la drept, in primul an. Problema este ca nu prea ma descurc cu banii, adica e greu, ai mei se cearta pe tema asta si ii vad ca se abtin de la multe sa am eu, mai ales mama, si nu imi place asta. Am incercat sa lucrez dar lipseam mult de la facultate pentru ca in fiecare zi e un program diferit si nu mai intelegeam nimic. Iubitul meu, cu care sunt impreuna de un an, lucreaza in Anglia, si as vrea sa merg acolo sa lucrez, dar nu as vrea sa renunt la facultate pentru ca mi-a fost greu sa ajung pana aici.
Intrebarea mea este, credeti ca ar fi ok sa o mut la id? Pentru ca daca raman la zi, o sa imi fie din ce in ce mai greu, si daca plec ma mustra constiinta si tot nu e bine... voi ce parere aveti?

5 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Gaseste ceva part time dar cu un program stabil macar 2 3 ore dar sa fie dupa masa sau dimineata in functie de cum esti cu facultatea sau vorbeste cu iubitul tau sa te imprumute cu niste bani pe termen scurt pana reusesti sa te pui pe picioare.
Alta solutie nu ai. Daca ai avut posibilitatea si mintea de a face facultatea de drept nu da cu piciorul ca sa mergi sa speli vase in Anglia.Greu usor vei iesi din groapa asta doar trebuie sa lupti.

| Lostlyric a răspuns:

Cosmina, e un haos in capul tau.
Initial, credeam ca problema sunt banii. O facultate nu necesita bani decat, sa spunem, in primul an. Cand poate nu ai norocul sa intri la buget. Daca esti serioasa si iti doresti cu adevarat acea facultate, inveti pe rupte si din al doilea an intri la buget. Nu e greu, nu? Nu ar mai necesita atatia bani din buzunar. Asta sigur, daca chiar ti-a placut sa dai la aceasta facultate.
Apoi n-am inteles: tu eziti intre a te muta la ID si a-ti schimba tara. Decat sa faci Dreptul la ID, mai bine te apuci de crosetat.
Este ca si cum ai trece ca gasca prin apa. Dreptul nu este o facultate pe care s-o faci la distanta. Ma bate gandul ca tie nu prea iti place aceasta facultate, caz in care mai bine renunti din start decat s-o faci pe jumatate.
Cat despre schimbat tara, de ce? Crezi tu ca te asteapta ceva mai bun in Anglia? Daca prietenul tau ti-e cu adevarat prieten, de ce nu te ajuta sa-ti termini Facultatea? Banuiesc ca planurile de viitor va implica pe amandoi, nu?
Eu te sfatuiesc sa-ti continui studiile si sa adopti o anumita organizare a prioritatiilor. Se poate face facultate si fara bani! Doar de aia te duce mintea sa faci o facultate. Pune burta pe carte.

| Cosmina33 explică (pentru Lostlyric):

Imi place facultatea, de asta am ales-o. Cat despre banii prietenului meu, nu am fost si nu voi fi niciodata o intretinuta. Fiind in primul an, am vazut ce se face si ce se cere la facultatea asta, si in principal cumperi cartile profilor tai si inveti de pe ele, lucru pe care il poti face si la id. Mi-am luat examenele invatand, nu m-a ajutat faptul ca sunt la zi. La seminarii punem doar intrebari, pe care la fel, se pot pune si la id.

| Lostlyric a răspuns (pentru Cosmina33):

Daca tu consideri ca a cere ajutor prietenului tau pentru a-ti termina facultatea inseamna sa fi intretinuta, atunci mergi cu logica mai departe: ajungi in Anglia si apoi? Ce faci? Nu vei sta pe banii lui o vreme, pana iti vei gasi de munca? Si costurile pentru el vor fi mult mai ridicate decat daca vei ramane in tara. Facultatea la ID inseamna bani alocati pentru platirea ei, 4 ani de zile si asta, nu numai pe manuale. Adica, efortul material de a merge in Anglia este mult mai mare decat efortul de a-ti continua studiile la stat, la zi, in Romania.
Ideea este ca trebuie sa actionezi rapid in privinta facultatii: daca iti place, fa-o, cu orice risc (unul din riscuri reprezentant faptul ca Dreptul, ca Facultate este foarte greu si foarte costisitor, chiar si dupa ce termini trebuie sa lucrezi pe langa procurori si sa scoti o suma enorma din buzunar). Daca este prea scumpa, fa-ti un credit. Sfaturi riscante, stiu - am trecut si eu prin ele. Dar, daca nu esti convinsa 100% ca merita a face Dreptul, luand toti factorii in calcul, atunci renunta acum si schimb-o sau muta-te in Anglia si mai asteapta, vezi ce iti va mai aduce timpul. Ce sens are sa investesti in toti anii degeaba ca apoi sa nu-ti scoti investitia? Si, revenim, la ID nu vei avea parte de aceeasi pregatire ca la forma de zi.
In continuare, am senzatia ca esti nesigura si cauti scuze. Si eu am fost asa pana sa realizez ca acel lucru vreau sa-l fac, cu orice risc si cu efortul de a invata foarte mult incat sa nu mai fiu nevoita sa dau bani din buzunar. Acesta este sistemul aici si nu ai decat varianta de a renunta sau varianta de a invata pana iti iese os prin os.

| Lioana a răspuns (pentru Lostlyric):

Facultatea poate implica costuri pentru cei care nu locuiesc în orașul în care e facultatea. Chiriile sunt scumpe.