| Elenaa5689 a întrebat:

Bună! Am o intrebare... daca Romania a fost o țară latina, controlată de romani, de ce nu a trecut de partea slavilor, deși eram înconjurați de ei?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| wildthing a răspuns:

Stii ca si eu mi-am pus intrebarea asta? Cum am putut noi sa ramanem "o insula de latinitate intr-o mare slava"? Nu gasesc explicatia. Desi daca studiezi un pic problema, vei observa ca in limba romana sunt foarte multe cuvinte care inseamna exact acelasi lucru si in limba rusa, deci o influenta pronuntata a existat, ca sa nu mai vorbim de atatea nume de localitati sau de judete care suna "foarte ruseste" (daca-mi permiti exprimarea): Ilfov, Prahova, Brasov, Craiova, Suceava, Snagov, Harsova, Orsova (si exemplele pot continua la nesfarsit)...totusi, limba a ramas una latina. Ciudat, insa sunt atatea lucruri in istorie despre care nu stim nimic sau despre care avem informatii complet false, incat e dezarmant sa mai incerci sa le deslusesti. Imi vine acum in minte o chestie: desi eram aici la o aruncatura de bat de Constantinopol, capitala Imperiului Bizantin, deci mi-e greu sa cred ca n-or fi existat acolo izvoare istorice despre ce s-o fi intamplat si pe aici pe Dambovita, totusi noi nu stim absolut nimic despre ceea ce s-a intamplat pe aici de la Retragerea Aureliana si pana la cnezatele lui Gelu, Glad si Menumorut. Sunt niste sute de ani de pagini albe de istorie.

| Elenaa5689 explică (pentru wildthing):

Multumesc pentru parere!happy

1 răspuns: