| aleahim a întrebat:

Am o intrebare: La cununia civila se poarta voalul pe cap sau doar la Biserica, daca sunt in aceeasi zi? Am vazut ca in ardeal, miresel isi pun voalul de dimineata cand pleaca, apoi merg la civil si raman cu el toata noapte, dar in oltenia am inteles ca se pune doar inainte de Biserica.
Stie cineva daca e traditie regionala?
Sau cum stiti ca au mai prodedat alti?
Mersi mult.
Cel mai argumentat raspuns primeste funda. Bye

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De obicei, la casatoria civila, nu se poarta hainele de mireasa (rochie si voal), acestea se poarta doar la casatoria religioasa.
Sigur ca, daca casatoria religioasa urmeaza imediat dupa cea civila, se va purta imbracamintea de mireasa, pentru a nu mai pierde vremea cu schimbarea. De asemenea pot exista traditii, dar numai in unele localitati, nu regionale. Sunt din Ardeal, am participat la mai multe casatorii civile, dar nu am vazut nici macar o data ca mireasa sa fie cu voal.