| Ilovedinero a întrebat:

Buna.Am o intrebare si vreau sa stiu cum ati fi reactionat daca erati in situatia mea.
Azi ne-am inteles toti sa ne intalnim la casa părintilor, prin toti vreau sa spun eu si iubitul meu, sora mea mai mica si fratele meu si iubita lui.Noi cu toate ca suntem o familie " de bani gata" cu s-ar spune, niciodata nu ne permitem sa judecam oamenii dupa ce au si ce nu au. Iubita fratelui meu, nu stiu ce " nervi" s-a trezit de azi dimineata si la un moment dat cand eram toti in camera l-a facut pe fratele meu prost.Am stat cateva secunde, am vazut ca fratele meu a ramas doar blocat, neavand nicio reactie, i-am spus iubitului meu sa o ia pe sora mea mai mica si sa o duca pe hol.Cand m-am vazut doar intre oameni " maturi am inceput sa ne certam.Adica, serios, nimeni nu isi permite sa vorbeasca asa cu fratele meu. Dupa ce ca 6 luni am primit-o la noi in casa, am ajutat-o sa isi termine studiile, a mancat pe banii nostri, eu am imbracat-o cu hainele mele ca până si chilotii de pe ea erau ai mei, fratele meu a ajutat-o sa se puna pe picioare acum se comporta asa. Cearta s-a intensificat si a avut o tentativa de a ma lua de păr unde deja iesita din minti i-am dat o palmă si un croseu de am lasat-o pe jos.A plecat, s-a despartit de fratele meu.Fratele meu a marturisit ca de mult nu se mai intelegeau.Voi cum ati fi reactionat in situatia asta?

8 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

"niciodata nu ne permitem sa judecam oamenii dupa ce au si ce nu au"

"Dupa ce ca 6 luni am primit-o la noi in casa, am ajutat-o sa isi termine studiile, a mancat pe banii nostri, eu am imbracat-o cu hainele mele ca până si chilotii de pe ea erau ai mei"

Sesisezi ironia? Daca chiar nu o judecai după câți bani are sau n-are, nu simțeai nevoia sa pomenești câte chestii a primit de la tine sau de la voi.

Ați reacționat cu toții într-un mod care nu are nicio legătură cu bunul simț și educația. Dacă te-a deranjat ce a spus despre fratele tău, o invitai frumos să plece.

Asta e din colecția "eu toate faptele mi le-am făcut în țară"

Sănătate.

| Ilovedinero explică (pentru VoidEternal):

Pai in tara suntem.Si nu o judecam daca nu il facea prost pe fratele meu. Dupa toate astea, cum sa iti permiti sa spui asa ceva? Noi nu am jignit-o, nu a spalat un vas cat a stat la noi, si cu toate astea, are atata tupeu.Atâta noroc avea ca era sora mea mai mica in zona ca altfel nu stiu ce se intampla.Si chiar daca nu statea la noi, e fratele meu, cum ai fi vrut sa reactionez " sa o invit sa plece".Si ce rezolvam? Cu ce răzbunam ce a facut? Tu ai permite sa iti jigneasca cineva fratele?

| VoidEternal a răspuns (pentru Ilovedinero):

Am zis că și voi și ea ați procedat gresit. Era vorba de răzbunare aici? Pentru atât? Era vorba să dai dovada de superioritate acționând civilizat, nu să te cobori la același nivel și să sari la bătaie ca pe vremea când umblam în copaci vopsiți în galben și vânam șobolani cu arcul, vorba cântecului.

Frate-miu știe să-și rezolve singur conflictele nu are nevoie de mine sa intervin, așa cum nici eu as avea nevoie de ajutorul lui într-un potențial conflict. Deși suntem suficient de civilizați incat sa nu fie niciodată nevoie la genul asta de intervenții. Iar la voi nu a fost chiar o lupta pe viata și pe moarte, nu era o chestie gen "fight or die". That's all. ¯⁠\⁠_⁠(⁠ツ⁠)⁠_⁠/⁠¯

| Ilovedinero explică (pentru VoidEternal):

Eu m-am coborât la nivelul ei? Ea a avut o tentativa de a mă lua de păr, daca pune cineva mâna pe mine intr-un mod violent nu este logic sa reactionez la fel?

| VoidEternal a răspuns (pentru Ilovedinero):

Situația asta este 100% definiția conceputului de a te cobori la nivelul cuiva.

Repet, nu a fost o situație pe viață și pe moarte, lupta sau mori. A fost o cearta de scara blocului. Daca îi ziceai civilizat de la început că nu mai aveți ce discuta după insulta respectivă și nu va luați la ceartă ca pe stradă, nu se ajungea la nimic altceva.

Dar na, e greu să nu sari la bătaie dacă educația pe care ai primit-o lasă de dorit, iartă-mă că ți-o spun. Păcat că aia nu se cumpără cu bani.

| Feminista a răspuns:

Ce mahalagioaica periculoasa esti! Stai cuminte fetito ca Maine ai scoala, nu mai inventa povesti si pune te la somnic

| Ilovedinero explică (pentru Feminista):

Draga mea, mahalagioaca iti garantez ca nu sunt.De scoala si de liceu sunt trecuta de mult, cand o sa ai 12 ani de kickboxing, cand o sa te intretii singura de la varsta de 16 ani, si cand o sa iti cumperi o casă, de pe proprii tai banuti castigati cinstit de tine, atunci o sa ai dreptul sa imi comentezi mie, pana atunci, abtine-te ca esti un nimeni

| Javenttuyo a răspuns:

Mda. Nesimțită tipa ( din caracter). Ai reacționat binewinking
Și?
În viitorul apropiat - fratele - o să mai primească insulte, o să profite de bunătatea lui - Garantezlaughing)

N'ar strica să îi dai și 3-4 palme - fratelui - nu de Alta - poate își mai revine - La Realitate... că este mai...slab de caracterhappy