| anonim_4396 a întrebat:

Buna am si eu niste probleme si as vrea ca sa vorbesc cu cineva despre ele sa imi dea niste sfaturi etc..Sau poate stiti voi vre-un syte unde pot ca sa vorbesc online cu un psiholog sau chestii din astea! Am mare nevoie(

2 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

La 116 111, telefonul copilului, are program 08.00-24.00, este nr. gratuit in romtelecom si cosmote, raspund in general psihologi sau asistenti sociali, poate te ajuta mai mult sa vorbesti efectiv cu o persoana, pe net si in scris de multe ori e posibil sa nu se inteleaga foarte bine unele lucruri.

| Pearl01 a răspuns:

Draga mea, este foarte important in momentul in care avem probleme sa apelam la persoana potrivita pentru a ne ajuta si a ne da sfaturi bune. Este greu sa apelezi la cineva necunoscut, pentru ca nu stii daca te ajuta sau rade tine. Un psiholog e singurul necunoscut care te poate ajuta, pentru ca are o facultate in domeniu, este confidential, iar sfaturile care ti le da, poti fi profesioniste. Online e mai greu sa vorbesti cu cineva, pentru ca trebuie sa platesti consultatia si online, acum depinde de la site la site, insa ti-as recomanda sa mergi la psiholog-ul din oras. E mai bine sa stai de vorba cu el fata in fata, decat online. Orice problema ai avea, nu uita ca nu esti singura pe lumea asta si nici singura cu probleme. Toti avem probleme, insa cel mai important este sa gasim o metoda de a le rezolva si de a ne ajuta sa fim mai puternici. Nu dispera! Fii calma si gandeste-te ca lucrurile grele nu ne fac decat mai puternici si mai stapani pe sine, indiferent de natura sau gravitatea lor. Ridica-ti moralul si gandeste optimist, asta ajuta.