| wtxwhdxifdjebdd a întrebat:

Sunt foarte multe de invatat despre viata.Si nu stiu de unde sa incep.Voi cum procedati?

4 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Asta nu poti sa inveti dintr-o data si nici sa le sti pe toate.
Cat traiesti inveti.
Incepi prin a te cunoaste pe tine si apoi pe altii.
Incerca se vezi si sa percepi cat mai bine relitatea.
Nu vreau sa intru in detalii, ar trebui sa scriu pana maine si tot nu ar ajunge.
Cu cat iesi mai mult in lume, cu atat ai scoala vieti mai dezvoltata...
Invata ce atitudine sa ai si cand s-o ai.
Invata sa repecti(pe cine merita)
Invata codul bunelor maniere.
Nu lasa niciodata orgoliu sa te domine!
Lasa loc de buna ziua pe unde mergi.
Restu descopera...
Sunt esentiale sa ai o viata ok si succes pe plan sentimental, profesional si spiritual.
O zi buna!

| dannyel86 a răspuns:

Experienta o capeti pe parcurs, traind viata, si mai putin citind despre ea. Problemele fiecaruia pot avea rezolvari comune sau nu, in functie de imprejurari si personalitatea fiecaruia. Cred ca e important sa inveti sa traiesti viata demn si sa stii sa imbatranesti frumos. Nu te intreba ce va fi si cand va fi, ci lasa timpul sa curga odata cu tine. Bucura-te de ceea ce ai! (mult sau putin). Poti spera la mai mult, dar sa nu faci din asta un scop, ci ca sa poti trai decent. Ajuta-i pe ceilalti si ti se va intoarce inmiit (nu neaparat din aceeasi sursa). O viata avem si trebuie sa o pretuim! Fiecare in felul sau... Amin!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am invatat foarte multe despre viata si inca invat, din operele lui Dostoievski (1821-1881). Pe locul I cu privire la experienta de viata ar fi "Amintiri din casa mortilor" - nu te teme, nu e vreo povestire horror, ci arata viata la ocna, in care sunt studiate diferite tipuri de persoane, foarte fatis.
Insa, in toate operele lui Dostoievski, este analizata fiinta umana, citindu-le, vei acumula experienta aceea de viata.

| catablondu a răspuns:

Buna, cele mai multe lucruri se invata din experientele personale sau ale celor din jur.