| SchiZz20CMrecords a întrebat:

Povestea sta in felu urmator. sper sa aveti rabdare sa mi-o cititi un sfat il primesc cu bratele deschise iar eu il voi rasplati cu funda.
Este vorba de verisorul meu care face unele faze care nu le mai inteleg deloc.A fost indragostit de mine
Pana la 14 ani ne intelegeam perfect..asta pana cand sa aflam ca suntem verisori si ca avem acelasi sange.Eu aveam 13 ani el 14
Mie imi trecuse repede tot si ma obisnuisem repede cu ideea ca suntem veri si ca niciodata nu vom putea fi impreuna, dar se pare ca el nu sa obisnuit asa repede ca mine.
Nu am aflat mai devreme ca suntem veri deoarece eu locuiam in Romania iar el in Austria si pe atunci veneam in vacante la el si mama si numa de pe la 15 ani ma mutasem si eu definitiv in Austria.

Am devenit dusmani dupa aflarea vestii respective mereu ne aruncam sageti ne enervam reciproc cu fiecare ocazie DAR in momente foarte grele ne si ajutam.
Razboiu asta a tinut pana pe la 16 ani asa dupa aia am lasat-o mai moale cu vorbitu.Acum eu am 18 ani iar el 19
Prin august anul acesta i-a murit tatal si a intrat intr-o depresie extrem de urata si am hotarat sa i platesc eu un psiholog ca sa il ajute sa treaca cumva de pasu asta..doar ca vorbind cu acel psiholog nu facea decat sa se enerveze si mai rau iar cand vorbea cu mine se linistea zambea, demulte ori si spunea ca vorbind cu mine se simte cel mai bine uita de tot.
Nu stiu daca sa il cred dar mi-a spus ca am un dar aparte sa linistesc omu aflat la suferinta.
Ne-am inteles aproximativ bine dupa aceea la scoala vorbeam doar cu ceau ce faci si cam atat.
Mentionez ca suntem in aceeasi clasa
Faza care ma pune pe ganduri e urmatoarea. De pe la jumatea lunii septembrie am observat ca se uita in ore insistent la mine.Si doar atunci se uita in alta parte cand vede ca ma uit la el.Niciodata nu a facut asa
ca e ora pauza unde m-as duce se uita dupa mine continuu.
Acum cateva zile intrasem pe mess si aveam de la el lasata printr-un mesaj melodia nicki menaj-moment 4 life stie ca melodia asta e preferata mea si ca mereu ma emotionez cand o aud.Iar cand il intrebasem de ce mi-a dat melodia aia a zis ca din greseala a pus-o.
Si culmea avea scris la status ´iar ma indragostesc de cine chiar nu trebuie´ si cand intrasem pe el a sters repede statusu.
Iar in ultima convorbire care am avut-o cu el si l-am intrebat ca de ce se uita insistent la mine mi-a raspuns asa
´Nu pot sa cred ca pe zi ce trece te faci tot mai frumoasa incerc mereu sa ma uit la tine poate asa iti voi gasi un defect si sa uit tot dar pur si simplu nu gasesc imi pare rau ´.
Adevarul e ca in ultimele luni m-am schimbat extraordinar de mult la aspectul fizic dar niciodata nu m-am gandit ca schimbarea mea il va atrage pe el

Deci ce sa inteleg pana la urma? sau mai bine zis de ce nu intelege ca pur si simplu suntem verisori iar eu mai mult de atat nu imi doresc?
Cum sa procedez in cazu asta cu el ca sa inteleaga?
P.s imi cer scuze de greselile gramaticale sunt foarte obosita totusi sper ca intelegeti povestea in mare si sa imi spuneti ce ati face voi in locu meu.
Multumesc

9 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Problema se rezolva usor. Esti trecuta de 18 ani si foarte probabil il vei gasi curand pe cel care e pus deoparte pentru tine. Cand el va vedea ca esti angajata intr-o relatie, se va trezi la realitate si isi va vedea de viata lui. Cat timp te vede ca esti inca singura, tot trage sperante, dar dupa aceea se lamureste ca nu mai are rost. Asta e cea mai simpla si mai naturala cale de rezolvare.

| Obsolete a răspuns:

Asta e o poveste demna de un serial TV, dar acum sa trecem la subiect.Decand a aflat ca sunteti veri si i-a murit tatal a fost o lovitura sub centura sa zic asa pentru el.Mai filozofic viata la lasat sa guste vinul placerii intalnindu-te pe tine dupa care ia varsat un pahar din vinul negru direct in fata.Ok acum a reusit sa treaca peste, dar moartea tatalui sau a fost ceva ce l-a afectat are pur si simplu nevoie de sprijin, dar totusi incearca sa il faci sa te uite fai cunostinta cu altcineva.Incearca daca chiar atat de complexa e problema singurul lucru ce il mai poti face este sa incerci orice crezi ca il va putea ajuta.Ei sper ca te-am ajutat.

| fataaaa a răspuns:

Spune-i ca nu il mai iubesti.Incearca sa va apropiati mai mult si spune-i ca il iubesti ca verisor, nu ca iubit.Ca sa se simta bine, imbratiseaza-l din afectiune si spune-i ca o faci fiindca sunteti veri, nu de alta. Spune-i sa te iubeasca ca pe o verisoara, nu ca pe o iubita.Nu este chiar atat de greu, o sa il convingi tu.

| flore45 a răspuns:

Sincer...si eu am trecut prin ceva foarte asemanator.Incearca sa vorbesti cu el despre ce ar face daca ati fi impreuna...asa prin absurd si asculta-i raspunsul dar spune-i ca nu iti place ca un baiat sa se poarte asa cu tine. Daca nu functioneaza, fii categorica si spune-i clar ca nu vrei, e imposibil si sa inceteze cu toata treaba asta.

| SuperChocoCherry a răspuns:

Eu spun ca daca sunteti veri foarte apropiati nu ar putea fi nimic intre voi, dar daca sunteti putin mai departati, cum ar fi de la gradul 3 incolo, nu exista probleme.
E clar ca e indragostit de tine.
Si daca tot stai in Austria, poate ai observat ca acolo sunt multi turci si de obicei verisorii se casatoresc intre ei si nu au nici pe dracu big grin

| SchiZz20CMrecords explică (pentru SuperChocoCherry):

Coicidenta si el are ceva musulman in el dar putin din partea unui bunic doar totusi e nascut in Austria deci normal e neamt
suntem veri cam de gradu doi si chiar de am fi de gradu 5 6 7 eu nu vreau sa fiu cu el si lucru asta vreau sa il inteleaga.

| SuperChocoCherry a răspuns (pentru SchiZz20CMrecords):

Hmm.
Atunci nu este alta cale, decat sa povesti in liniste cu el si sa ii explici ca nu puteti fii mai mult de atat si ramaneti la nivelul de veri.
Asta este viata.

| ALECSUTZU a răspuns:

Mrog nu sunt fata dar o sa incerc. poti sa vb cu el dar nu pe mess fata in fata si poti sa-l ajuti sa-si faca o alta prietena

| Claudette04 a răspuns:

Stiu cum e sa fii indragostit. pune-te si in locul lui.e greu..nu prea conteaza ca sunteti verisori, ci doar ca tu nu esti indragostita de el.e destul de naspa.dar in locul tau, as incerca sa ma fac foarte bine inteleasa..nu trebuie sa-i spui in fata: nu vreau sau nu se poate sau altele..trebuie sa-i spui mai usor, sa treci peste detalii gen: suntem verisori si nu putem sau nu vreau..trebuie sa ai o tactica de a vorbi..sa nu-l faci sa sufere atunci cand ii spui..totusi,e greu..trebuie doar sa-i spui ca inseamna foarte mult pentru tine, ca prietenia voastra e mult mai puternica decat orice alta relatie si ca nu merita sa va certati, caci nu veti fi toata viata impreuna, de la o relatie. sper ca te-am ajutat.:*.