| anonim_4396 a întrebat:

Buna :*. am si eu o intrebare. sunt clasa a 8a, si mai am putin si intru la liceu, dar sunt foarte speriata de examenul acela de admitere. profesorii si parintii mei au mari asteptari de la mine, si mi. e tare frica sa nu. i dezamagesc. ce ar trebui sa fac ca sa fiu mult mai increzatoare in mine, si sa fiu mai putin pesimista ca acum? chiar daca am terminat cls 5, 6 si a 7a cu medie peste 9, 70, si sunt intr. o scoala buna, nu ma simt pregatita. ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| membrugirl2010 a răspuns:

Pai mediile tale sunt bune. Sa stii ca examenul din a 8a nu e asa de greu, iti spun din proprie experienta. Tezele nat. din a 7a au fost mai nasoale. Tu invata, concentreaza. te si o sa vezi ca o sa fie bine.Eu acum sunt a 9a la socio-uman si e f. tare.
Sper ca ti.am fost de folos...
Funda:X:X:X?

4 răspunsuri:
| Niakit a răspuns:

Da.problema este ca vreau sa dau la mate-info, la un liceu foarte greu :-s. cel mai bun din cta ("mircea cel batran"), cred. si acum, ca s. a emis legea aia cum ca nu se mai dau la scoala, ci direct la liceu, e aiurea, si e normal sa fie destul de greu sa intri. am totusi un atu, ca fratele meu, care participa la concursuri si olimpiade, merge la acelasi liceu, si eu, practic, sunt nevoita sa merg tot acolo, si el e foarte bun la matematica, deci o sa intre basma.curata. si eu, numai cand ma gandesc la liceul asta ma ia cu fiori laughing :-

| Niakit a răspuns:

Haha, acum ma uit la ce am postat, si imi vine sa rad laughing. nu stiu de ce mi.am facut atatea probleme! cu 10 la mate si 9, 85 la romana, nici nu se putea mai bine. Colegiul National Mircea cel Batran (Cta), here I come \m/!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stai linistita: anul acesta se intra la liceu exact ca si anul trecut. Completezi lista de optiuni si daca nu intri la MB intri la urmatoarea optiune de pe lista. Examenul e foarte usor pentru cineva care are mediile tale. De exemplu (la matematica), totul e sa nu gresesti la calcule. Succes!

| SweetCrazy a răspuns:

Haaai, fi increzatoare! Nu te gandi la ce-i mai rau... doar invata bine, si da tot ce poti! Nu'i sfarsitu lumii daca ei 9, 50... happy