| globulet_8418 a întrebat:

Buna,
Am si eu o nedumerire, in ultimele 2 luni mi-a intarziat ciclul 2 zile respectiv 1 zi, sanii m-au durut toata luna iar acum am o scurgere roz spre rosu cu 10 zile inainte de data normala a menstruatiei.Este posibil sa fiu insarcinata?

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este posibil, desi ceea ce descrii tu nu e sugestiv pentru sarcina. Exista insa o butada: o femeie tanara cu simptome diverse care nu inseamna nimic inseamna sarcina. Fa un test de sarcina ca sa excluzi aceasta posibilitate.
Apoi, du-te repejor la ginecolog, fiindca pari a avea o dereglare hormonala care necesita investigatii mai atente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Posibil o dereglare hormonală puternică și o răceală în același timp.
Tensiunea în sâni indică sindromul premenstrual, iar acea scurgere rozalie indică instalarea menstruației.
Toate astea se iau în calcul dacă nu ai avut raport sexual neprotejat sau superficial, în caz contrar este bine să faci și un test de sarcină.
Una peste alta, consultă cât mai repede un medic ginecologic pentru u diagnostic diferențial și instituirea tratamentului corespunzător.
Pa, pa.