| Sk1j4 a întrebat:

Am un sistem Genius 5.1
A mers perfect, toate cele 5boxe+cea centrala.
Astazi cand am pornit sistemul, cele 5 boxe nu mai mergeau.
Se audea doar bassul din boxa centrala.
Care ar putea fi problema?
Multumesc...

14 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Verifică mai întâi sistemul cu ajutorul unui MP3 sau altă sursă de semnal.

| Sk1j4 explică (pentru Arthur):

Am verificat la telefon...Deageaba.Se aude doar in boxa centrala...atat

| Arthur a răspuns (pentru Sk1j4):

Din păcate cred că ţi-a picat probabil un circuit integrat de putere. Ai bănuiesc trei integrate audio de putere dintre care a picat unul. Din acea cauză au picat siguranţele pe alimentare şi nu mai funcţionează nici celelalte în acest fel.
Amplificatorul are alimentare separată şi din această cauză încă funcţionează. Dacă îl desfaci poţi verifica vizual integratul care a picat după faptul că inscripţia ( codul ) de pe cel cu probleme va fi mai întunecată, arsă, datorită supraîncălzirii acestuia.
Un prieten electronist îl poate decupla până faci roet de altul dar vei avea cu două boxe ( canale ) funcţionale mai puţin.

| Sk1j4 explică (pentru Arthur):

O sa il desfac maine si o sa verific...Boxele separat merg, le-am verificat inainte.Mersi de raspuns

| Arthur a răspuns (pentru Sk1j4):

Dacă mai ai vreo nelămurire sunt pe aici. O seară bună.

| Sk1j4 explică (pentru Arthur):

Ok.Mersi la fel

| Sk1j4 explică (pentru Arthur):

L-am desfacut dar toate sunt la fel.Nu observ niciunul ars...

| Arthur a răspuns (pentru Sk1j4):

Siguranţele cum sunt? ( Să nu uiţi să deconectezi de la reţea )

| Sk1j4 explică (pentru Arthur):

Acu am vazut pe un circuit.o pata mai inchisa la culoare...cam cat unghia

| Arthur a răspuns (pentru Sk1j4):

Acela a picat. Trebuie decuplat şi schimbate siguranţele. Citeşti apoi cu o lupă ce scrie pe el şi o să-ţi dau detalii.

| Sk1j4 explică (pentru Arthur):

Na nu stiu unde...Nu pot gasi de cumparat? ceva sa il fac sa mearga? ...ca mi frica sa-mi bag mainile aiurea

| Arthur a răspuns (pentru Sk1j4):

Găseşti, desigur, dar tot ai nevoie de un electronist să îl schimbe. Postează ce scrie pe integrat şi îţi dau detalii legate de magazin şi preţ.

| Sk1j4 explică (pentru Arthur):

Las...nu cunosc nici un electronist...si nu are rost sa mai stric ceva.O sa incerc sa il vand asa.Mersi de ajutor

| Arthur a răspuns (pentru Sk1j4):

Pentru puţin.