| Gligucza_Mate_1999 a întrebat:

Seara buna =D
Am un sistem 5.1 Genius SW-HF 5.1 5000 150W RMS, problema am observat-o asa dintr-o data cand am vrut sa ascult si eu o piesa (in general ascult pe casti), bag decat subwooferul si o boxa, si cand pornesc piesa, decat bassul se aude, la 100 % sunet daca dau bassul mai jos si decat sunetul sa mearga se aude foarte putin, am incercat alta boxa dar tot asa face!
(Boxa acum o saptamana mergea perfect fara probleme )
Va rog ajutati-ma!
Multumesc!

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Este ars un canal, adica un tranzistor final sau un integrat, depinde ce are in etajul final, ori tanzistori ori integrate, mergi cu el la un centru de reparatii radio tv, si il fac ăia acolo, sau daca ai garantia la el, mergi la garantie si il repara gratis.De unde esti?

| Gligucza_Mate_1999 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Sunt din Satu mare, garantie nu am la el, sistemul a fost a unchiului meu, si mi l-a dat mi-e, boxa are o vechide vreo 4 ani, dar n-as crede ca asta ar fi problema daca saptamana trecuta mergea perfect fara nicio mica problema, pe alte siteuri (fara reclama) happy am gasit ca ar fi problema de la siguranta, ce zici?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Gligucza_Mate_1999):

Din moment ce ai curent in sistem, adica se aprinde si se aude cit de cit, nu de la sigurantă, asta e clar, sigurantele fuzibile sunt dispozitive electronice de protectie care la fluctuatii mari ale tensiunii electrice se intrerup pentru a nu arde alte componente de bază din aparate. Deci este exact ce ti am zis eu finalul ars, tu ai tensiune in sistem? Se aprinde ledul rosu sau verde cind pornesti sistemul din butonul power? Astept raspunsul tău.

| Gligucza_Mate_1999 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Cand pornesc din spatele subwooferului pe ON, mai este un buton de StandBy in fata, dupa ce aprind si butonul de StandBy, atunci se aprind 2 leduri, la DVD (are mai multe moduri, TV, GAME, CD/MP3) pe DVD merge mi-e, am si incercat deja de multa vreme si pe celelalte moduri doar DVD merge pe PC ul meu, (nu ma prea pricep, daca gresesc ceva, scuze). Si astazi am incercat sistemul, se aude doar un pic nu mi se pare o problema asa mare. Cu tensiunea la ce te referi? Daca se incalzeste foarte repede?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Gligucza_Mate_1999):

Am inteles la ce te referi, deci concluzia este asta: Mergi cu ea la un centru reparatii radio tv, si ti o repară acolo, este asa cum am zis finalul, daca se aude incet inseamnă că sistemul primeste curent, dar "buba" este la etajul final din mplificare, din ce zonă esti? Mersi.

| Gligucza_Mate_1999 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ti-am mai spus, din Satu Mare happy

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Gligucza_Mate_1999):

Ok, iarta ma, am uitat. laughing