| Andreea_8014 a întrebat:

Buna :*
Am vazut pe site o intrebare de genu:Am 14 ani si mama nu ma asa sa am un prieten.si mai era ceva in fine...
Daca ea are 14 ani si probabil e clasa aVIIa sau aVIIIa, diriginta noastra in clasa aVa ne incuraja sa avem prieten/prietena dar sa fie ceva obisnuit plimbari, dragalasenii etc.Si avand in vedere ca e profesoara de religie.
Cum comentati acest lucru, la noi in clasa cand eram aVa toti aveam prieten/prietena si aveam 11, 12 ani.
?

Răspuns Câştigător
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Eu consider ca daca aceasta relatie de la varsta de 12 ani este o relatie inofensiva atata timp cat este vorba numai de un sarut, o imbratisare, o plimbare in parc, o iesire la un suc.happy
Eu imi aduc aminte ca la varsta de 13 ani am avut primul iubit si nu era cine stie ce.Il iubeam, ma iubea, ne sarutam, ne plimbam si nimic mai mult.Chear era o relatie fumoasa asa ca nu vad ceva rau intr-o astfel de relatiewinking

8 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Ca pana la urma nu e nimic rau happy Ce poate sa se intample?happy E o simpla relatie.happy

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Exact ce i-am spus eu.
N-aveti decat, eu ama vut prima prietena la 16 ani jumate. Si nu ca nu m-a lasat mama, ca atunci am gasit o persoana... potrivita! Cu doi ani mai mare, dar asta e asta treaba. big grin

| Parintele a răspuns:

Inevitabil intr-o relatie dintre doi adolescenti de sex opus apare mai devreme sau mai tarziu ideea de dragoste si sex pentru ca adolescentii sunt informati despre sex prin intermediul internetului. Nu cred ca sunt multi adolescenti de 14 ani care sa nu fi vazut filme pentru adulti pe internet si sa nu fie curiosi sa vada si ei cum ar fi sa faca asta. Multi si-au descoperit deja sexualitatea de pe la varste si mai mici, au descoperit masturbarea si au vazut ca e placut autoerotismul. Baietii de 14 ani au si prieteni mai mari care si-au inceput viata sexuala si vorbesc impreuna despre asta in mod direct sau prin intermediul internetului pe chat, messenger.etc. Adolescentii vorbesc intre ei despre sex chiar daca nu se cunosc si chiar merg mai departe spre sexul virtual folosind webcam-ul si microfonul.
Deci nu cred ca o relatie dintre doi tineri de 14 ani poate sa stea departe de subiectul sex prea mult timp caci copiii tind sa faca ce vor ei si nu ce le spun parintii.

| Andreea_8014 explică:

@mumoasa:Asa cred si eu mi se pare normal sa ai un prieten si la 13 ani.

| Andreea_8014 explică:

Da. o simpla relatie care poate duce foarte multi ani daca cei doi se iubesc... Iar daca baiatul e intelegator si o iubeste cu adevarat ii va da foarte mult timp pana cand va fi pregatita...

| greg a răspuns:

Interesant. Ea stie.Nu cred ca a vrut sa va invete de rau. Voi alegeti.

| Kyky a răspuns:

Un lucru frumos. Cu totii avem nevoie de o persoana care sa fie afectiva cu noi, care sa tina la noi (ma refer la o persoana de sex opus). Este normal sa ai prieten, iar profesoara ta, a incurajat asta pentru ca din cate ai vazut si tu nu a incurajat relatiile intime, ci doar cum sa isi petreaca adolescentul timpul liber. Mi se pare absurd ca un parinte sa-i interzica copilului sau sa aiba un prieten. Daca acel copil a fost crescut bine si i-au fost explicate unele lucruri din partea parintilor, acestia nu ar trebui sa-si faca griji in privinta hotararilor/actiunilor copilului. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aveati prieten\prietena ca asa ati crezut ca trebuie nu fiindca aveati nevoie. voi santeti prieteni toti adolescentii.la varsta voastra daca unul una are prieten\prietena ceilalti; valeu iuo raman pe dinafara ia sami caut si eu unul\ una.pai prietenia e floare rara dragilor. vreti sa stiti cati prieteni am eu?