| Raresilk a întrebat:

Anul acesta am absolvit facultatea și aș avea o întrebare așa mai de ordin social și existențial.
De la grădiniță până la liceu experiența mea socială nu a fost una bună. Eram des marginalizată și luată în râs pentru motive puerile, ceea ce mi-a scăzut drastic stima de sine și încrederea în oameni. La liceu nu am avut astfel de incidente și chiar a fost de necrezut să merg la școală în fiecare zi fără să mă gândesc cu groază că mă va jigni cineva sau alte lucruri de genul. Oamenii au fost ok, dar nu am legat prietenii strânse cu nimeni. La sfârșitul liceului cam toată lumea a mers în direcții diferite.
Raiul pe Pământ l-am găsit la facultate. La specializarea Litere am ales să merg. Am dat de un grup exact cum aveam nevoie în tot acest timp. Alături de ei m-am simțit apreciată și respectată. Părerea mea chiar conta. Nu se luau deloc de doza mea de "nebunie", ci o încurajau să facem ceva constructiv atât pentru experiența academică cât și pentru cea socială.
Și profesorii au fost incredibili, vorbeam despre orice, ne întâlneam în afara orelor, încurajau creativitatea și la ei nu exista răspuns greșit.
La facultate mi s-a dat un foarte necesar restart, am devenit sigură pe mine, nu mai privesc oamenii ca pe niște monștri și am reușit ceea ce nu credeam că e posibil pentru mine: să îmi fac prieteni adevărați.
Dar acum că facultatea s-a sfârșit, mulți o vor lua pe alte drumuri. Momentan sunt foarte copleșită de regret că nu am făcut mai multe împreună, că nu am legat mai multe prietenii și că am stat în nesiguranță atâta timp doar pentru că niște copii aruncau cu vorbe în vânt.
Îmi este și teamă că relațiile se vor stinge și că nu voi reuși sa mai leg așa prietenii vreodată, pentru că așa cum s-a observat, odată cu înaintarea în vârstă e tot mai greu să îți faci prieteni.
Ce mă sfătuiți să fac? Cum aș putea aborda problema pentru a nu fi atât de afectată de o schimbare, până la urmă, firească în viața oricărui om?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu vad nici un motiv sa ai regrete acum, ca nu ti-au murit prietenii, dimpotriva, te poti bucura de o relatie durabila cu ei, pana la adanci bataneti, cu o singura conditie: sa intretii relatia asta de prietenie!
Am prieteni din gradinita, de la liceu si chiar de la facultate si uite ca rezista frumos si sanatos, chiar daca ne-am cam incoltit problemele, ba pe unii, ba pe altii, dar tot ne revedem cu placere sau mai comunicam pe site-urile de socilizare.
Asadar, nu te apuca de urlat inainte sa pierzii prieteniile, ca-n "Prostia omeneasca" de Ion Creanga.
Mai bine cauata o solutie sa tineti vie flacara prieteniei, sa va intalaniti regulat, sa va faceti un obicei sa iesiti la cafea, pizaa sau la un bar undeva.

| Emma30555 a răspuns:

Nu ti face griji pentru ce va fi. Mereu vin perioade noi din care invatam si de care ne bucuram si mai mult. Eu am ramas prietena apropiata cu doua fete din facultate si cu alti cativa in relatii de amicitie si mi-am facut prieteni noi si dupa facultate, prieteni adevarati. Lasa temerile deoparte sunt doar in mintea noastra de obicei