| alexutza222 a întrebat:

Care sunt diferentele intre liceu si facultate?
Cum iti poti face prieteni la facultate?
Mereu se vorbeste despre cei care merg la facultate in alt oras, dar eu voi ramane acasa. Pentru categoria de persoane care fac facultatea in orasul natal cum e facultate? E de bine, de rau?

5 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Este ca la liceu in cazul tau.Ca si cum ai fi iar in clasa a 9 a si faci cunostiinta cu colegii.O iei de la 0, insa de data aceasta sunt mai deschisi la minte.

| alexutza222 explică (pentru WaterDrop):

Ma tem ca voi avea colegi unii fosti colegi (cu care nu am fost in relatii prea ok). Nu stiu daca o iau chiar de la zero... desi as vrea. Ce intelegi prin deschisi la minte? Detaliaza un pic. Multumesc!

| WaterDrop a răspuns (pentru alexutza222):

Cei care nu sunt din oras, si stau la camine prin orasul respectiv sunt prea ocupati cu viata de camin ca sa dea o mare importanta colegilor la nivelul precizat de tine.Vei vedea ca unii abia dau pe la facultate.Cat despre fostii tai colegi, lasa-i sa vorbeasca cat vor ei.Tot ce trebuie sa faci tu este sa-i ignori si sa te schimbi.Acum luand totul de la 0, este cuvantul tau impotriva cuvantului lor.O persoana noua nu poate sti daca ei au dreptate sau nu si s`ar putea sa ai surpriza, sa-i considere niste idioti.Trebuie doar sa nu mai faci aceleasi greseli ca la liceu si sa ai curajul sa te impui.

| alexutza222 explică (pentru WaterDrop):

Ai dreptate! La capitolul impus mai am de lucrat... sunt destul de timida, daca cineva zice ceva de mine- foarte rar ripostez-doar cand imi ajunge cutitul la os. Cum reusesc unii sa se impuna? Help! Mersi mult!

| WaterDrop a răspuns (pentru alexutza222):

Imi aduc aminte in primul an de facultate, am ajuns dupa 2 saptamani de la inceperea ei, eram inca beat, si dupa o jumatate de zi, aveam numarul tuturor de tel, planificasem o iesire in oras si fusesem ales si sef de grupa.(eu care nu aveam nici o treaba cu facultatea la capitolul invatatura O.o)
Te poti impune prin modul tau de a le raspunde sau mai bine zis, a nu le raspunde la provocari si idotenii.Te poti impune prin relatiile care le creezi cu cei din jurul tau (daca tu ii convingi ca esti mai buna ca ei, clar vor fi de partea ta toti).Si in cele din urma pot sterge cu ei pe jos.Asta daca poti desigur thinking Greu de spus mai multe pentru ca nu stiu ce s`a intamplat in trecut sau ce fel de persoana esti si ce ai fi capabila sa faci, dar oricum:
Relaxeaza`teeee fataaaa, vei vedea ca iti va face placere. happy