| ViseColorate_4467 a întrebat:

As avea si eu o intrebare. Cum sa fii populara si placuta de toata lumea, sa ai multi prieteni si sa te placa baietii dar in acelasi timp sa fii luata de buna de profesori sa inveti sa ai note mari si sa nu fii considerata o curva pe romaneste.Eu sunt o fata draguta dar nu prea populara.Tocmai am trecut la liceu si as vrea sa imi fac mai multi prieteni si de asemenea si un iubit.Sunt o fire prietenoasa si sociabila doar ca nu stiu cum sa imi fac si mai multi prieteni.As vrea sa socializez cu lumea, sa am prieteni dar sa nu fiu considerata o usuratica si nici sa fiu vazuta rau in ochiii profesorilor.As cam vrea sa incep sa ma machiez.Credeteti ca e bine? Ce parere ar avea atat baietii cat si profesorii? Cum ar trebui sa ma comport si ce ar trebui sa fac sa fiu si populara si indragita de toata lumea dar in acelasi timp si sa invat si bine? Va pup si astept raspunsurile voastre

Răspuns Câştigător
| costyn162 a răspuns:

Ca sa ai prieteni este important sa fii tu insuti, sa nu pretinzi ca esti o alta persoana pentru ca vei vedea ca nu te vei simti in largul tau. Ce ai descris tu acolo este un fel de fata de liceu perfecta. Dar, pentru a avea succes in toate domeniile la liceu, intr-adevar trebuie sa le combini pe toate: sa nu fii tocilara clasei, dar nici cea mai slaba la invatat, sa nu fii retrasa, dar nici foarte indrazneata: mai pe scurt, incearca sa gasesti un echilibru intre toate astea. Cat despre machiat, este si normal sa te machiezi la liceu dar nu foarte strident. Nu prea ma pricep la lucrul asta dar in liceu sunt multe "curve pe romaneste" cum le-ai spus tu. Evita-le si o sa fie totul bine. Mult succes! Viata de liceu este frumoasa daca sti sa ti-o faci frumoasa...

1 răspuns:
| ~kostynela~ a răspuns:

In leg cu prietenii trebuie doar sa fii mai sigura pe tine de ceea ce vrei si sa fii tu insutzi... iar machiajul nu e necesar daca tu te simti frumoasa e destul atatahappy
eu am 15 ani si nu folosesc machiajul. dc nu stiu nici eu... dar nu simt nevoia.