| Alexandra258 a întrebat:

As vrea sa compun niste versuri...asa triste, de dragoste, despre prieteni si mai ales cei adevarati.Ati putea sa ma ajutati si pe mine nu stiu sa imi dati cateva idei si doar daca vreti oricum...cine imi da o idee foarte buna ii dau o mare mare FUNDITA!

Răspuns Câştigător
| Corina_5887 a răspuns:

Eu consider ca poeziile sunt scrise cand ai o stare anume. Daca vrei poezii triste, trebuie sa simti tristetea. Nu te apuca de scris daca nu simti asta (citeste Cehov si ai sa vezi ca spune la fel). Daca vrei sa scrii ACUM, indu-ti o stare melancolica, gandeste-te la ceea ce te intristeaza, incearca sa exprimi prin versuri ceea ce simti, dar nu direct. Ia exemplu de la Eminescu, poet care isi exprima sentimentele cel mai adesea prin intermediul naturii. Te poti folosi de fenomenele naturale, de exemplu o furtuna nu va putea niciodata sa fie inteleasa ca o stare de bine, ci ca un amalgam de sentimente confuze, ca o vijelie a sufletului unde se aduna tristete, furie, dorinta de razbunare. Incearca doar sa faci comparatii si ai sa vezi ca va iesi o poezie frumoasa si expresiva. Sper ca te-am ajutat. :*