| Johanna01 a întrebat:

As vrea si eu sa stiu daca este legal in Romania sa cresti un lup, gen lup adevărat nu câine lup. Chestia e ca el e pui acum, l-am gasit acum cateva saptamani la munte pe sosea, il calcase cineva cu masina si faza este ca nu vreau sa-l dau ca m-am atasat foarte mult de el, dar mi-e ca daca apar afara cu el cand o sa creasca mare lumea o sa-si dea seama ca nu e caine, ca se vede diferenta foarte bine si mi-e ca s-ar putea sa-l ia politia asa am inteles de la cineva

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ai voie să deții un animal sălbatic, mai ales un lup, chiar și în asemenea condiții.
Un câine, prin strămoși, 10000 de ani, s-a adaptat la conviețuirea cu omul.
Un lup este și rămâne în continuare un animal sălbatic.
Dta când l-ai crescut acasă, scos din mediul lui natural nu îl poți lăsa în pădure, unde mama lui l-ar fi învățat să supraviețuiască.
Nici nu ai voie să îl păstrezi legal, chiar dacă te-ai atașat de el.
Astfel este necesar dacă vrei să fii corect să contactezi o grădină zoologică și să îl predai acolo.
Să îl ții în continuare este infracțiune, calci legea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand ar trebui sa îl dai protecției animalelor pentru binele ta. E lup, nu are comportamentul unui caine. Chiar dacă te-ai comportat cu el ca și cu un bebeluș, tot va fi agresiv.

| Horus35 a răspuns:

Am impresia ca unii oameni chiar sunt inconștienți...

https://stirileprotv.ro/......atice.html

SOS ANIMALE SALBATICE: 0722.533.816