| Anonimul151 a întrebat:

Bună, astăzi am făcut prima mea comandă pe aliexpress de produse mici ( un inel, și 3 brățări de la același vânzător), însă mă tem să nu îmi I au țeapă. Părerile despre vânzător sunt pozitive. Clienții sunt mulțumiți, și chiar au afișat și poze cu produsele primite de la ei.

Însă, eu cum am făcut prima comandă mă tem să nu fi luat țeapă.

Nu mă tem că mi am pierdut banii ( produsele în total sunt 50 lei ), însă dacă I au țeapă de această dată nu cred că voi mai cumpăra vreo dată de pe acest site.

Menționez faptul că produsele vor veni din China.

Voi ce spuneți, e totul ok, voi primi coletul cu produsele sau nu?

Cam în cât timp vor ajunge?

Vor veni în același colet sau nu?

Brățările îmi arată că vin pe 26 iulie și inelul pe 16 august, de ce îmi arată așa?

Îmi poate da cineva mai multe detalii despre acest site? Cine a mai comandat...

Doresc să îmi explice cineva și cum sta cu poșta română..., când vine vorba de colete din China. Dacă au fost alte taxe de plătit, cât sunt taxele alea... Am înțeles că vine la poșta vamală, însă nu îl poate aduce direct la adresa dacă nu am specificat oficiul postal ci am pus doar adresa?

Vă rog să nu dați răspunsuri ce nu au legătură cu aceste întrebări.

12 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In primul rand, verifica statusul comenzii si timpul acesteia. In cazul unei tepe, trebuie sa deschizi o disputa in mai putin de 15 zile (parca) de la termenul de livrare estimat. In disputa trebuie sa specifici problema, iar variantele sunt ceva de genul:
-nu ai primit coletul
-nu ai primit ceea ce ai comandat
-obiectul este defect
-calitatea este dezamagitoare.
Si poti cere banii inapoi, retur sau o parte din bani inapoi. Eu am avut succes in doua dispute pana acum, intr-una nu a fost comanda completa si am primit aproape integral banii inapoi (in loc de 2 obiecte am primit doar unul, si am luat inapoi ceva de genul 30 de lei din 36), in cealalta am gasit un defect destul de mare de calitate pe una din piesele produsului, si am luat vreo 25$ din 50.
Livrarea difera in functie de zona din care pleaca si serviciul prin care este livrat. Majoritatea livrarilor se fac prin metode economice, prin coletariile aeroporturilor, unde sunt foarte multe colete, cu timpi de asteptare foarte mare. La sosirea in tara sunt preluate de Posta Romana, care se misca extrem de greu la sortarea acestor colete, stau cate 14 zile aruncate in centrul principal de la Bucuresti.
Coletele mici, cu valoare mica, ajung chiar la postasul din zona ta. Pe romaneste, vin la usa.
Coletele mai mari/grele sau scumpe, ajungeau inainte la posta vamala de pe raza domiciliului tau, unde trebuia sa te prezinti cu factura printata, extras bancar cu plata facuta pentru comanda respectiva, si iti calculau niste taxe (taxa vamala + taxe la posta pentru inmagazinare si nu mai stiu ce). In prezent s-a adaugat TVA pentru toate comenzile Aliexpress, fapt care a dus la anularea procedurii cu posta vamala, sper. Dar nu sunt sigur.
Am facut multe comenzi pe Aliexpress, cel putin 10. In general am fost multumit, in special de produsele electronice false/replici, care inlocuiesc cu succes produse scumpe.
Am luat cateva mii de leduri, chei auto, diagnoze, etc.
Nu recomand insa haine sau scule din metal, au materiale foarte proaste, care arata de parca ar fi facute de copii.

| Anonimul151 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am înțeles. Mulțumesc pentru răspuns.

Am auzit că coletele mari ajung la posta vamală, însă unii mai zic că toate coletele ce vin din China ajung acolo.

Coletul meu, e unul foarte mic. Nu conține lucruri mari ( am comandat 3brățări și încă un accesoriu mic ) sunt vândute de același vânzător. Însă la brățări îmi spune că ajung pe 26 iulie și la celălalt accesoriu pe 16 august. Oare de ce?

Problema din țară asta când vine vorba de colete ce trebuie livrate prin poștă e cam nasoală...

Va mai trebui să plătesc ceva taxe sau nu în cazul în care va veni la posta vamală?

Am trimis mesaj vânzătorului, și a spus că totul este în regulă, să nu îmi fac griji că atunci când va fi expediat voi primi numărul de urmărire ( awb - ul probabil).

Însă, cum e prima comandă sunt puțin în dubii, până la o confirmare, ceva de expediere etc...

Dacă trimit mesaje vânzătorului, răspunde destul de greu...

Părerile de la alte persoane sunt bune, pozitive, au primit coletele.

Eu sper să nu fie cazul, să deschid o dispută pentru astfel de probleme...

Sper să fie totul în regulă și să primesc coletul în regulă, intact, cu produsele comandate în el...

| Anonimul151 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Dacă apăs pe "To be shipped" ( în stadiul ăsta e comanda mea), apare comanda. Dacă apăs pe comandă, apare "Extend delivery" iar dacă apăs pe el apare Maximum 113 days" ( însă nu e scris ), pot scrie eu. Ce înseamnă asta? Pot scrie în cât timp să se livreze comanda? Sau ceva de genul?

Și mai scrie "Extend Processing Time"

Estimated delivery time of your order:

De obicei când expediază comanda? Dacă nu au expediat-o până acum, oare o vor expedia săptămâna viitoare?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Anonimul151):

Nu mai apasa pe acolo, ca exista si buton de confirmare a primirii, lucru care o inchide, si mai ai doar 15 zile sa deschizi disputa.
Nu apasa nici pe "extend processing time".
Asteapta sa evolueze singura. Vanzatorii de acolo proceseaza zeci/sute de comenzi zilnic, greu comunici cu ei, si nici nu are rost. Totul decurge conform schemei, ei trimit comanda si baga codul de urmarire pe site. Acel cod poate fi verificat pe site-uri de genul asta: https://global.cainiao.com/
Procesarea si livrarea nu dureaza mai mult de 3 zile. De obicei pleaca a doua zi.
Chiar daca vanzatorul este acelasi, s-ar putea sa aiba mai multe depozite/parteneri, din locuri diferite.
Mi-am dat seama ca s-ar putea sa am vreo 30 de comenzi, pana acum. De la chestii mici, pana la colete de 1-3kg.
Coletele mici ajungeau la usa, sau mai bine zis, in cutia postala. Normal trebuia sa semnez pentru ele, dar postasul vrea sa scape repede. Pentru coletele un pic mai mari, ma suna sa intrebe daca sunt acasa (avea numarul acolo), iar eu, baiat bun, mergeam la posta si luam coletul personal, ca sa nu il care pe jos.
Un singur colet a ajuns la posta vamala, inainte sa se introduca TVA-ul romanesc pe Aliexpress. A fost vorba de un pistol de vopsit, in jur de 3kg, la care chinezul a declarat valoare mica, 9$. Vamesii au stiut ca depaseste acea valoare, asa ca a trebuit sa merg cu actele doveditoare (factura si extras bancar), au vazut ca platisem vreo 250 de lei pe el, si mi-au mai pus taxe undeva pe la 75 de lei.

| Anonimul151 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am înțeles. Nu voi mai apăsa, că nu vreau să fac vreo prostie...

Sunt conștient de asta, că au foarte multe comenzi, din toate țările pe care le procesează zilnic și probabil și de aceea răspund așa greu.

Cum am spus, coletul meu e destul de mic. Valorează 50 lei, deci eu cred că pentru suma asta nu va mai trebui să plătesc ceva... Eu sper să îmi vină acasă, doar că sper să nu meargă la adresa greșită.

Spun asta pentru că de exemplu stau pe strada X la case, dar strada asta X există și la blocuri și de obicei le încurcă., eu am scris la comandă că la case dar ăștia de la poștă pot face intenționat și vor merge la bloc și coletul meu... s-a dus la altcineva.

Deocamdată coletul meu nu a mai evoluat de joi, de când am dat comanda. E tot în "Processing".

Dar odată ce primesc de exemplu factura, este totul în regulă nu? Îl vor trimite?

De primit., depinde și de poșta română...

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Anonimul151):

Dupa procesare, urmeaza sa bage codul coletului.
Daca nu il trimite sau nu il primesti, deschizi disputa in termenul de care ti-am spus, si primesti banii inapoi pe card.

| Anonimul151 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Acum am primit notificare cu numărul de urmărire al coletului. Asta înseamnă că deja l au expediat probabil...

Sper să fie totul în regulă...

Dacă nu o să deschid acea dispută.

Mulțumesc pentru răspuns.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Anonimul151):

Daca esti atat de panicat, nu trebuia sa comanzi produse care vin in 60 de zile laughing
Dai banii si uiti de comanda, cam asta e politica lor.
E destul de sigura metoda, dar cu siguranta nu sunt cele mai bune produse acolo.

| Anonimul151 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Cam toate produsele vin intr-o lună sau chiar mai mult.

Sunt panicat pentru că e prima comandă, dar în viitor când voi mai comanda cu siguranță nu voi mai fi.

Voi mai comanda doar dacă e totul în regulă cu comanda asta și o voi primi.

| Anonimul151 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am o întrebare referitoare la comanda de pe aliexpress... Comanda, nu mi-am pus-o se adresa din buletin, pentru că stau la o altă locație o perioadă. Am trecut adresa la care stau, pentru că dacă primesc aviz să îl primesc aici. Afectează asta într un fel la preluarea coletului? Am auzit că dacă nu ai trecut adresa din buletin în comandă, și nu se potrivește cu adresa din buletin nu îți dau coletul cei de la poștă.

Exemplu: Am trecut în comandă, adresa X, însă nu o am pe aceea în buletin, ci o altă adresă ( Y ) să spunem. Cei de la poștă, când o să vadă acest lucru o să îmi mai de-a coletul? În cazul în care nu vor să îmi de a, cum le aș putea dovedi ca eu sunt destinatarul? Cu numele își dau seama, însă cum e poșta asta..., ma gândesc că aș putea să le dovedesc, aratandu-le comandă și numărul de urmărire nu?

| Anonimul151 explică (pentru Anonimul151):

Coletul meu, a ajuns în Budapesta ieri, astăzi, îmi scrie "At destination country", deși încă nu a ajuns la poșta vamală. Cam în cât timp va ajunge și îl voi putea prelua? În cazul în care nu voi primi avizul poștal, cum voi știi ca a ajuns la posta vamala?

Menționez faptul că urmăresc coletul pe site ul lor de traking, pe site ul poștei nu pot pentru că e trimitere simplă.

Deși le cer informații prun email celor de la poștă, nici ei nu știu nimic de coletul meu pentru că coletele cu trimitere simplă nu pot afla nici ei.

Dar dacă aș cere informații, despre colet, după numele meu nu îl pot găsi ( cei de la poștă)?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Anonimul151):

Nu cred că e important domiciliul. Poșta nu e poliție. Colete poți primi și în alte adrese, atât timp cât e scris numele tău. Îți vor lua seria și numărul buletinului, ca să știe cui au dat coletul, în caz că l-ar reclama "adevăratul destinatar".