| Podemos635 a întrebat:

Care mediu social va place? Cel rural sau cel urban? Si din ce motive? Ce va atrage in fiecare caz si ce va displace? Funda pentru cel mai frumos raspuns:*

Răspuns Câştigător
| DanielVălean a răspuns:

Evident ca mai frumos este la tara! Aici, pe langa liniste, ai parte de o varietate mult mai mare a peisajului natural, fiind inconjurata de o paleta coloristica infinita fata de cea monotona si gri pe care ti-o ofera orasul! Una e sa calci pe iarba cruda si alta este sa calci pe asfaltul fierbinte al trotuarelor orasului tau! Una e sa ai o priveliste cu un rau, o salcie, un stejar, o padure, o poienita (si exemplele pot merge la nesfarsit), si alta este sa fii inconjurata de imagini stereotipe de boton si sticla, caracteristice peisajului citadin! Ca sa nu mai punem la socoteala poluarea de toate felurile pe care ai s-o gasesti la oras si anume: poluarea atmosferica si poluarea sonora, iar acestea nu sunt singurele din pacate, fara ca acestea sa fie prezente la tara! Dupa cum vezi, sunt multe de spus referitor la "unde e mai frumos"... Parerea mea este ca infinit mai frumos este la tara, dar din pacate acolo nu putem sa mergem decat in vacanta, restul activitatilor noastre fiind in majoritatea cazurilor legate de oras!

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La oras imi place unde am mai multe sanse de cumparat, si alte servicii care nu se pot indeplini la tara. Prin oras ma misc doar cu bicicleta, de la tara sant bani platiti pe microbuz pana la oras.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ambele medii au avantajele si dezavantajele lor. E ok cand ai posibilitatea sa le combini.

La tara, ai mai multa libertate de miscare, aer mai curat, mancare sanatoasa, poti creste animale, sadi pomi, flori, relatiile cu oamenii sunt mai apropiate iar conversatiile nu sunt pe fuga (la oras, lumea nu prea are timp).

Mai depinde si de varsta. Cat esti foarte tanar, ai nevoie de scoli, universitati. Mai greu la tara cu acestea...deci ai nevoie de oras.

Totusi, daca varsta si posibilitatea materiala ti-o permit, un coltisor pitoresc, rural poate fi ceva deosebit. La oras, poti veni ocazional pentru cumparaturi, medic, activitati culturale.

| gingergirl1 a răspuns:

Eu "am incercat"ambele "campuri sociale" laughing E mai complicat....De exemplu la ţară toata lumea se stie "aia e a lu' cutarica,ala la fel" si etc,prieteniile sunt mai legate(parerea mea), toti copii mai ales vara se intalnesc ba prin parc, ba la teren, e misto puppy dog eyes, cu rolele, cu bicicleta, batai cu apa, vaiii ce frumos era happy puppy dog eyes
La Bucuresti(sau la oras) si aici te cunosti cat de.cat ....bine,si nu se compara,daca te plictisesti ai parcurile (Cismigiu,Herastrau si bineinteles Tineretului, vara trecuta aproape in fiecare zi mergeam in Tineretului happy Si mall-urile :Sun Plata(non stip eram in ellaughing Afi Palace, Liberty si mai sunt dar pe astea le umblam laughing
Sincera sa fiu prefer mediul urban, dar foarte frumos si la tara, parerea mea happy mai ales prin vacante big grin
Am o bunica care sta la un sat prin apropierea Bucurestiului(practic stau acolo 5 zile din sapt, e mai complicat...) Si vara venea si varamiu si steam cu el, cat de misto eraaa puppy dog eyes, aici am prieteni, din clasa a2 a invat aici deci practic aici am crescut.Hai ca deja cred ca te-am plictisit, dar mi-am spus punctul de vedere tongue
Offf, de abia astept sa vina varaaa, dar examenele care se apropie imi strica tot cheful sad
Nb laughing