| anonim_4396 a întrebat:

Ce mediu este mai potrivit pentru a-ti creste si educa copilul - rural sau urban? Argumentati. Funda pentru cel mai convingator raspuns.

2 răspunsuri:
| AndreeaaD a răspuns:

Eu zic urban pentru ca fiind la oras are mult mai multe sanse la educatie si nu numai.La tara se poate ocupa doar de treaba dupa parerea mea.In schimb la oras poate comunica cu cat mai multe persoane, poate merge la unele dintre cele mai bune scoli, licee si ajunge la cele mai renumite facultati, poate cunoaste oameni care mai de care mai inteligenti care sa ii insufle pasiunea pentru conoastere/invatatura.Pe langa asta mediul urban ii ofera mai multe obiective.Pe langa invatatura, la oras are sanse sa se modernizeze, sa cunoasca locuri noi, oameni diferiti, tot la oras isi poate realiza o cariera pe care la tara ar fi mai greu sa o realizeze datorita conditiilor.
Eu consider ca la tara e mult mai greu de educat un copil deoarece majoritatea oamenilor din ziua de azi cauta sa scape de mediul rural si pe buna dreptate.La tara se practica asa zisa munca de jos.Sa nu se inteleaga ca ii judec pe oamenii care muncesc.Doamne fereste! Plus ca cineva trebuie sa o faca si pe astabatting eyelashes.Dar daca vrei intr-adevar sa ii oferi o educatie buna copilului consider ca mediul urban este cel mai potrivit.
Eu una nu as rezista la tara.Nu pot spune ca am 10 pe linie la scoala dar ma straduiesc si am note zic eu bune.Probabil ca daca m-as muta la tara, m-as lasa ingrozitor de mult pentru ca la tara nu se face carte asadar educatia lasa de dorit.
Sper ca ti-am fost de ajutor si ca nu am batut prea mult campiihee hee
Succes!

| razvi99 a răspuns:

Mediul urban e mai bun deoarece veti avea de laes mai multe scoli pentru educatia copilului